Ratownicy z kopalni Mysłowice-Wesoła przetestowali nowy polski system łączności bezprzewodowej SWAR-2EX, który doskonale sprawdził się w podziemnej akcji - poinformowała Polska Grupa Górnicza.
Sieć bezprzewodową SWAR-2EX można rozwinąć w wyrobiskach o długości ponad 5 km. Sieć budowana jest z przekaźników sygnału – węzłów bezprzewodowych, które konfigurują się automatycznie po uruchomieniu. Zaraz potem można przesyłać głos i dane, a cyfrowa transmisja ma znakomitą jakość, bez zakłóceń, szumów i trzasków, na które często skarżą się użytkownicy stosowanych dotychczas systemów analogowych.
Na początku października w kopalni Mysłowice-Wesoła wypróbowano SWAR-2EX w trudnej akcji wejścia do zamkniętego wyrobiska, które wcześniej zostało szczelnie otamowane. Z zadaniem otwarcia, przewietrzenia i spenetrowania rejonu ratownicy uporali się w 39 godzin, mimo że pracowali w trudnych warunkach mikroklimatu, na odcinku aż 3,5 km. Każdy z ratowników wyposażony został w indywidualne czujniki do pomiaru atmosfery, które przez zamontowany w nich moduł radiowy przesyłały on-line do bazy i sztabu dane o stężeniu metanu, tlenu, tlenku węgla, temperaturze i wilgotności.
Szefowie akcji na bieżąco mogli śledzić na ekranach aktualną lokalizację zastępów ratowniczych w wyrobiskach. Wyświetlała się obok takich parametrów, jak np. stan naładowania baterii w nadajnikach ratowników, siła sygnałów radiowych, komunikaty alarmowe czy wskazania czujników. Kierownik Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego w Mysłowicach-Wesołej Tomasz Opaszowski podkreśla, że system ma intuicyjną obsługę, a baterie w urządzeniach o niewielkich rozmiarach wytrzymują pod ziemią na tyle długo, że ratownicy nie muszą wymieniać ich w trakcie akcji i mogą skupić się na podstawowych zadaniach.
Zalety systemu SWAR-2EX potwierdza też kierownik akcji ratowniczej Grzegorz Garlej, główny inżynier wentylacji w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zauważa, że system ma wiele ciekawych dodatkowych możliwości, np. opcję poszukiwania w dymach, czujnik bezruchu, prowadzenie nasłuchu. Można korzystać z niego także w akcjach na powierzchni kopalni i w szybach.
SWAR-2EX jest w pełni kompatybilny z używanymi w kopalni innymi systemami: np. wspomagania pracy dyspozytora THOR, radiowej lokalizacji personelu PORTAS, prowadzenia akcji ratowniczej KAR. Współdziała też z systemami logistyki materiałów, łącznością w przewozie dołowym, gazometrii indywidualnej i automatycznej i innymi.
Polska Grupa Górnicza zdecydowała się na zakup całkowicie polskiego systemu SWAR-2EX, uwzględniając m.in. pozytywne doświadczenia ratowników KGHM Polska Miedź, którzy od ponad trzech lat wykorzystują to rozwiązanie w Jednostce Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie oraz służb ratowniczych Węglokoksu Kraj (od dwóch lat używają systemu w kopalni Bobrek).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.