Nowy system łączności bezprzewodowej w PGG

1729759090 swarex

fot: KSRG Mysłowice-Wesoła/PGG SA

Nowy system łączności zdał egzamin

fot: KSRG Mysłowice-Wesoła/PGG SA

Ratownicy z kopalni Mysłowice-Wesoła przetestowali nowy polski system łączności bezprzewodowej SWAR-2EX, który doskonale sprawdził się w podziemnej akcji - poinformowała Polska Grupa Górnicza.

Sieć bezprzewodową SWAR-2EX można rozwinąć w wyrobiskach o długości ponad 5 km. Sieć budowana jest z przekaźników sygnału – węzłów bezprzewodowych, które konfigurują się automatycznie po uruchomieniu. Zaraz potem można przesyłać głos i dane, a cyfrowa transmisja ma znakomitą jakość, bez zakłóceń, szumów i trzasków, na które często skarżą się użytkownicy stosowanych dotychczas systemów analogowych.

Na początku października w kopalni Mysłowice-Wesoła wypróbowano SWAR-2EX w trudnej akcji wejścia do zamkniętego wyrobiska, które wcześniej zostało szczelnie otamowane. Z zadaniem otwarcia, przewietrzenia i spenetrowania rejonu ratownicy uporali się w 39 godzin, mimo że pracowali w trudnych warunkach mikroklimatu, na odcinku aż 3,5 km. Każdy z ratowników wyposażony został w indywidualne czujniki do pomiaru atmosfery, które przez zamontowany w nich moduł radiowy przesyłały on-line do bazy i sztabu dane o stężeniu metanu, tlenu, tlenku węgla, temperaturze i wilgotności.

Szefowie akcji na bieżąco mogli śledzić na ekranach aktualną lokalizację zastępów ratowniczych w wyrobiskach. Wyświetlała się obok takich parametrów, jak np. stan naładowania baterii w nadajnikach ratowników, siła sygnałów radiowych, komunikaty alarmowe czy wskazania czujników. Kierownik Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego w Mysłowicach-Wesołej Tomasz Opaszowski podkreśla, że system ma intuicyjną obsługę, a baterie w urządzeniach o niewielkich rozmiarach wytrzymują pod ziemią na tyle długo, że ratownicy nie muszą wymieniać ich w trakcie akcji i mogą skupić się na podstawowych zadaniach.

Zalety systemu SWAR-2EX potwierdza też kierownik akcji ratowniczej Grzegorz Garlej, główny inżynier wentylacji w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zauważa, że system ma wiele ciekawych dodatkowych możliwości, np. opcję poszukiwania w dymach, czujnik bezruchu, prowadzenie nasłuchu. Można korzystać z niego także w akcjach na powierzchni kopalni i w szybach.

SWAR-2EX jest w pełni kompatybilny z używanymi w kopalni innymi systemami: np. wspomagania pracy dyspozytora THOR, radiowej lokalizacji personelu PORTAS, prowadzenia akcji ratowniczej KAR. Współdziała też z systemami logistyki materiałów, łącznością w przewozie dołowym, gazometrii indywidualnej i automatycznej i innymi.

Polska Grupa Górnicza zdecydowała się na zakup całkowicie polskiego systemu SWAR-2EX, uwzględniając m.in. pozytywne doświadczenia ratowników KGHM Polska Miedź, którzy od ponad trzech lat wykorzystują to rozwiązanie w Jednostce Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie oraz służb ratowniczych Węglokoksu Kraj (od dwóch lat używają systemu w kopalni Bobrek).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.