Najczęstszym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw są ataki phishingowe. Na jakie jeszcze działania cyberprzestępców należy uważać? - informuje o tym we wtorkowym wydaniu Puls Biznesu.
PB przekazał, że z raportu Cyberportret polskiego biznesu, przygotowanego przez firmę ESET i Dagma Bezpieczeństwo IT, wynika, że aż 88 proc. polskich przedsiębiorstw doświadczyło cyberataku w ostatnich pięciu latach. W wielu przypadkach incydenty te mogły tworzyć realne ryzyko poniesienia strat finansowych i wizerunkowych. Zagrożenie atakami jest realne - 39 proc. specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa przyznaje, że w ostatnim roku wzrosła liczba cyberataków na ich firmy.
W artkule wskazano, że najczęstszym zagrożeniem są ataki phishinigowe, które polegają na podszywaniu się pod zaufane instytucje, osoby czy firmy w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła czy dane karty płatniczej. Drugim najczęściej spotykanym zagrożeniem są ataki na sieci Wi-Fi. Na trzecim miejscu pod względem najczęściej spotykanych przez przedsiębiorstw zagrożeń znalazły się incydenty z wykorzystaniem trojanów, czyli złośliwego oprogramowania umożliwiającego cyberprzestępcom między innymi kradzież danych lub śledzenie aktywności.
Jakie jeszcze są zagrożenia? Często spotykane są ataki ransomware, które opierają się na wykorzystaniu złośliwego oprogramowania do blokady dostępu lub zaszyfrowania danych przechowywanych na dysku firmowym, a następnie żądania okupu za ich rozszyfrowanie - podaje PB.
Redakcja zaznaczyła ponadto, że znaczny odsetek firm padł ofiarą swoich pracowników. 17 proc. przedsiębiorców przyznało, że spotkali się z wynoszeniem danych przez podwładnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.