Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że postępowanie koncesyjne dotyczące przedłużenia koncesji na wydobycie węgla z Kopalni Węgla Brunatnego Turów do 2026 r. przeprowadzone zostało prawidłowo. Tym samym nie podzielił zarzutu Stowarzyszenia Eko – Unia dotyczącego udziału w przedmiotowym postępowaniu. Wyrok NSA jest prawomocny i nie ma możliwości jego zaskarżenia - poinformowali w poniedziałek, 21 października, przedstawiciele PGE GiEK, spółki do której należy kopalnia.
Jak wskazali przedstawiciele spółki, decyzja sądu jest kolejnym krokiem w kierunku zakończenia postępowania sądowego dotyczącego koncesji dla KWB Turów wydanej do 2026 r. W historii kopalni, która na swoim terenie funkcjonuje od 1904 r., koncesje na wydobycie węgla brunatnego przedłużane były kilkukrotnie. Celem było to, aby zasoby – przyjęte w 1993 r. przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w projekcie zagospodarowania złoża Turów - były wyeksploatowane zgodnie z racjonalną gospodarką złożem.
„Wydobycie w Kopalni Turów realizowane jest z poszanowaniem otaczającego ją środowiska naturalnego. Szczegółowe środki, które kopalnia zobowiązała się podjąć w celu maksymalnego ograniczenia swojego wpływu na poszczególne komponenty środowiska tj. wody powierzchniowe i głębinowe, zapylenie czy emisję hałasu, zostały zawarte w decyzji środowiskowej. Wszystkie zapisy decyzji środowiskowej są i będą przez kopalnię skrupulatnie realizowane” – czytamy w komunikacie PGE GiEK.
„Wykonanych zostało już wiele inwestycji chroniących okoliczne zasoby wodne oraz ograniczających zapylenie i hałas, m.in. zbudowano podziemny ekran przeciwfiltracyjny, który zabezpiecza sąsiadujące z kopalnią tereny przed potencjalnym odpływem wód gruntowych, zainstalowano automatyczny system zamgławiania na ciągach transportowych oraz stacjonarny system zraszania dróg, który ogranicza emisję pyłów. Zbudowano także ekran akustyczny w rejonie bogatyńskich osiedli, a na przenośnikach taśmowych zamontowano krążniki cichobieżne” – wskazano dalej.
Jak zaznaczyli przedstawiciele PGE GiEK, przedłużenie koncesji dla Kopalni Turów jest ważne dla niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz utrzymania stabilnych dostaw ciepła systemowego do tysięcy okolicznych mieszkańców.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów - Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów, Elektrownia Opole, Elektrownia Rybnik, Elektrownia Dolna Odra, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, Kopalnia Węgla Brunatnego Turów - zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ktoś zna sygnaturę tego wyroku ?
Proszę o sygnaturę tego wyroku NSA.
Kto ogrzeje domy Bogatyni, kto da pracę. Myślenie jak za komuny. Prawo dla Was jest nieważne. Ważne jest co partia powie. Spytajcie się swoich przedstawicieli z PIS. Okłamywali Was cały czas, zamiast zakasać rękawy i wziąć się do rozwiązywania problemu który narastał. Dostaliście blok energetyczny który więcej stoi niż działa i nadaje się do remontu. PZPR PIS no to macie czego pragnęliście. Jesteście potężnym kolosem na glinianych nóżkach. I jak powiadała broszka: to Wam się należy...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Czyli oficjalna koncesja jest Tylko do 2026 roku!!! i co po tym terminie stanie się z kopalnią, z ludźmi tu pracującymi, i co lub kto dostarczy ciepło do Bogatyńskich mieszkań???
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.