Finał prac wokół szybu Jan

1728556684 kopalniaanna

fot: UM Pszów

Kończą się prace budowlane na terenie wokół szybu Jan w Pszowie

fot: UM Pszów

Kończą się prace budowlane na terenie wokół szybu Jan kopalni Anna w Pszowie. Potem odbiory i wyposażenie wnętrz obiektów. Ich otwarcie po rewitalizacji planowane jest z końcem roku.

Na finiszu są prace budowlane w budynku byłej łaźni i maszyny wyciągowej szybu Jan kopalni Anna w Pszowie. W tym rewitalizowanym miejscu nową siedzibę znajdą: Biblioteka, Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Prace mają się zakończyć do 20 października, potem zaplanowano odbiory i wyposażenie wnętrz obiektów. Otwarcie planowane jest z końcem roku.

Warto wiedzieć, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała nieodpłatnie gminie do tej pory blisko 10 hektarów terenów o wartości 5 mln złotych.

W 2018 r. Pszów stał się właścicielem m.in. wieży szybowej Jan (z napisem Anna) i łaźni kobiecej oraz zabytkowych zabudowań zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem były to 23 działki (około7,5 ha), 10 budynków i 17 budowli. Z kolei w 2020 r. SRK przekazała do miasta kolejne 2,5 hektara.

- Tereny, które przejmowaliśmy były totalnie zdegradowane, budynki znajdowały się w fatalnym stanie technicznym. Każdy się wtedy martwił, co z nimi będzie - wspomina Piotr Kowol, burmistrz Pszowa. - Szukaliśmy pomysłów i środków zewnętrznych na realizację inwestycji, gdyż miasta nie byłoby stać na rewitalizację tego miejsca. A bardzo nam zależało na tym, by ten teren odzyskał blask. Sam byłem zawodowo związany z kopalnią. Kopalnia Anna była tym, co miastu pozwalało żyć, więc teraz miasto musi też oddać Annie to, co od niej otrzymało. Nie możemy zapomnieć o tym, z czego powstajemy i tę historię musimy kultywować – podkreśla.

Projekt, który realizuje miasto nazywa się „Rewitalizacja terenów po zlikwidowanej KWK Anna w Pszowie”. Zakres inwestycji obejmuje rewitalizację budynku łaźni kobiecej oraz modernizację kopalnianego szybu Jan na wieżę widokową. Projekt, którego koszt wyniósł 5 626 424,83 zł, został sfinansowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.