Wraz z rozpoczęciem w poniedziałek przebudowy wiaduktu kolejowego nad przelotową ul. Mikołowską w Katowicach, PKP Polskie Linie Kolejowe przebudowują cztery swoje newralgiczne obiekty w mieście. Spółka wyjaśnia, że prace mogą być prowadzone głównie w nocy, w przerwach w ruchu pociągów.
Chodzi o część prac kluczowego zamówienia w ramach przebudowy połączenia kolejowego od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach. Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zakładana jest rozbudowa linii kolejowych z dwóch do czterech torów - pod kątem oddzielenia ruchu aglomeracyjnego i tworzenia Kolei Metropolitalnej.
Podpisany na początku kwietnia br. kontrakt PLK z konsorcjum Torpol-Intop za 4,184 mld zł brutto (ok. 3,4 mld zł netto) obejmuje m.in. rozbudowę połączenia Katowice Szopienice Południowe - Katowice - Katowice Piotrowice, przebudowę głównej stacji Katowice, remonty kilku istniejących przystanków z budową trzech nowych, a także odbudowę całej infrastruktury inżynieryjnej, w tym wiaduktów kolejowych.
Zgodnie z uzgodnieniami PLK i samorządu harmonogramem, od 9 września zamykane są na czas rozbiórki i odbudowy kolejne wiadukty; łącznie ma to dotyczyć 14 obiektów. 9 września zamknięto połówkowo wiadukt ul. Bagiennej (DK79). 30 września ruszyły prace na ul. Kłodnickiej. Zamknięcie dwóch wiaduktów przesuwano: na ul. Granicznej z 16 na 25 września, na ul. Mikołowskiej z 23 września na 7 października.
Wraz z zamknięciem wiaduktu nad ul. Mikołowską inwestor poinformował o dotychczasowych pracach. Zapewnił, że postępują one zgodnie z harmonogramem, a każdej doby w rejonie wiaduktów na budowie pracuje kilkadziesiąt osób z firmy specjalizującej się w budowie mostów i wiaduktów.
Zakres prac w początkowej fazie obejmuje demontaż części sieci trakcyjnej i torów na wiaduktach. Ze względu na prowadzenie prac przy utrzymanym ruchu kolejowym, wykonawca nie może burzyć obiektów metodą tradycyjną, a prace muszą być prowadzone w ścisłym reżimie technologicznym.
Konieczność zachowania dodatkowych norm bezpieczeństwa sprawia, że prace realizowane są w dłuższym harmonogramie, niż byłoby to możliwe przy wstrzymanym ruchu pociągów. Wykonawca może prowadzić prace głównie w nocy, wykorzystując wynikające z rozkładu jazdy przerwy w prowadzeniu ruchu pociągów, aby nie wstrzymywać ruchu w ciągu dnia - uściśliły PKP PLK.
Zwróciły uwagę, że część prac związanych z przebudową układu drogowego w rejonie wiaduktów wraz z infrastrukturą podziemną będzie realizowana w ramach odrębnych inwestycji przez miasto Katowice.
Ponadto, PLK przekazały, że przy ul. Bagiennej trwa rozbiórka części wiaduktu drogowego, zabudowa części konstrukcyjnych oraz przebudowa instalacji w ziemi. Przy ul. Granicznej usunięto nawierzchnię drogową, wzmacniany jest nasyp kolejowy oraz prowadzona jest przebudowa wodociągów.
Przy ul. Granicznej rozebrano też już skrajny tor południowy i demontowane są dwa tory po stronie północnej (z pięciu ogółem). Rozebrany został jednopiętrowy budynek ściśle przylegający dotąd do linii kolejowej. Przy ul. Kłodnickiej demontowana jest nawierzchnia, a wykonawca przygotowuje się do prac konstrukcyjnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.