Co piąta polska firma padła ofiarą cyberataku. Przedsiębiorcy, którzy płacą przestępcom okup, najczęściej nie odzyskują wszystkich danych - informuje w środę Puls Biznesu.
Z raportu firmy Sophos wynika, że w minionym roku 20 proc. polskich przedsiębiorców padło ofiarą cyberataków typu ransomware, w których przestępcy wykorzystują szyfrowanie zdalne. Najczęstszą ich przyczyną był phishing (wyłudzenia danych uwierzytelniających) - podaje dziennik.
Cytowany przez gazetę dyrektor ds. technologii w firmie Sophos Chester Wisniewski przekazał, że w ubiegłym roku cyberprzestępcy zaszyfrowali dane polskich firm w przypadku połowy ataków ransomware. W skali globalnej współczynnik ten wyniósł aż 70 proc.
Zdaniem eksperta mniej przypadków zaszyfrowania danych w Polsce może świadczyć o lepszych mechanizmach zapobiegania pełnym atakom ransomware lub skuteczniejszych systemach wykrywania zagrożeń i reagowania na nie.
Według Wisniewskiego polscy przedsiębiorcy zazwyczaj odzyskują dane w ciągu tygodnia. W skali globalnej większość właścicieli firm potrzebuje na to nawet czterech tygodni.
- Szybsze tempo odzyskiwania danych może wynikać ze stopnia ucyfrowienia polskich przedsiębiorstw. W naszym kraju działa sporo małych i średnich firm. Stosują one mniej rozwiązań cyfrowych niż duże spółki. To oznacza, że małe i średnie przedsiębiorstwa przechowują mniej danych niż te większe. Dlatego ich przywrócenie po ataku trwa krócej niż w spółkach zatrudniających więcej pracowników - tłumaczy.
Według Wisniewskiego wielu przedsiębiorców ulega szantażom hakerów i płaci im okup za odzyskanie danych po ataku ransomware.
- Cyberprzestępcy zażądają innej kwoty wspomnianego okupu od przedsiębiorstwa zatrudniającego 20 osób niż od firmy z kilkoma tysiącami pracowników. Jednak płacenie nie gwarantuje odzyskania wszystkich danych. Może też stanowić zachętę dla cyberprzestępców do ponownych ataków - uważa ekspert.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.