Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zaznaczyli, że spółka nie jest zainteresowana przejęciem jakichkolwiek złóż od Polskiej Grupy Górniczej (PGG). - Natomiast rozważamy możliwość wejścia w przygranicznych rejonach w teren kopalń sąsiednich – powiedział Adam Rozmus, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Kwestia ewentualnego przejęcia kopalń lub złóż należących do PGG została poruszona podczas półrocznej konferencji wynikowej, która odbyła się w poniedziałek, 30 września. Jedno z pytań dotyczyło kopalni Ruda i Sośnica. Przypomnijmy, że w przypadku kopalni Ruda, czyli ruchów Bielszowice i Halemba, w tym kontekście mówiło się już wcześniej w związku ze znajdującymi się tam zasobami węgla koksującego, w produkcji którego specjalizuje się właśnie JSW.
- Na obecną chwilę zarząd nie jest zainteresowany przejęciem jakichkolwiek złóż od Polskiej Grupy Górniczej. Z naszej strony została przeprowadzona szczegółowa analiza dotycząca warunków górniczo-geologicznych u sąsiadów – powiedział wiceprezes Rozmus.
- Natomiast rozważamy możliwość wejścia w przygranicznych rejonach w teren kopalń sąsiednich. A dlaczego? Obszary górnicze niejednokrotnie wyznaczane są w sposób nie uwzględniający tektoniki czy geologii złoża. Dlatego pod kątem racjonalnej gospodarki złożem rozważamy możliwość wejść w terenach przygranicznych, natomiast nie jesteśmy zainteresowani przejęciem koncesji od Polskiej Grupy Górniczej – dodał wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych.
JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przy tylu latach nieprawidłowości, zaniedbań, złego planowania, przeroście załogi nie dołowej, wszechobecnym dojeniu z każdej strony.. to nie ma prawa funkcjonować. Od 10 lat nikt z rządzących tej kupy kijem nie ruszył i nie ruszy bo tu nie da się bezboleśnie nic naprawić
@Seth. A ci wszyscy, którzy nie chcą tych kopalń pod miastami (trudno zbudować kopalnię pod miastem, łatwiej w mieście) to kto konkretnie? I te wyzwiska i obelgi, gdy nie ma się nic na potwierdzenie tezy. @Moderator. Pod mój nick ktoś się podszywa. Uszczelnijcie forum. Brakło ci merytoryki i kradniesz nicka?
Dyzma, nie pisz bzdur.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
@Seth. No tak złe porównanie zastosowałem. To jakby fiordowa Norwegie porównywać do Polski.
Nikt nie chce kopalń pod miastami. Branża jest stale nierentowna i nie ma perspektyw. Czas zamykać; ryle do przekwalifikowania.
@Dyzma. Bo to są kopalnie odkrywkowe. U nas odkrywki też wydobędą tyle co piszesz. Nasze kopalnie głębinowe też mogłyby podwoić lub potroić wydobycie, ale unijna polityka nakazuje je zmniejszać. W tym jest problem. Jak inwestować w zwiększenie wydobycia skoro ktoś (UE) mówi nie?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Dziwicie się . No to popatrzcie . en m wikipedia org/wiki/North_Antelope_Rochelle_Mine Tam trochę ponad 1000 ludzi wydobywa więcej węgls niż wszystkie polskie kopalnie . W tej chwili wydobywają ok 65mln ton . A mogą wydobywać ponad 100 mln ton . W 2012 roku 1365 osób wydobyło ponad 107 mln ton . Przestańcie gadać głodne kawałki . Kto kupi najdroższy węgiel na świecie ?
@Dolny. Zupełnym przypadkiem wszystkie spółki górnicze dołują. To hmmm przypadek. Tylko naiwny kupi takie brednie.
No to KWK RUDA musi liczyć sama na siebie, oby fedrowali jak najdłużej.
Dolny jakie związki zawodowe?Biura wycieczkowe.
Dlaczego to mnie nie dziwi...powoli wszystko będzie zamykane. Teraz rząd wykończyć pgg, podejrzewam, że umowa społeczna nie będzie brzmiała w takiej formie jak pierwotnie zakładano. Z czasem i JSW zostanie pogrążona. Nie wiem na co związki czekają? Ciągle spotkania na linii rząd - strona społeczna są przesuwane. Przypominam, że wszystko zależy od rządzących, podobnie wyglądała sprzedaż kopalni Knurów - Szczygłowice - był nakaz z góry.