Krytyka pod adresem rządzących w sprawie zaniechań dotyczących umowy społecznej dla górnictwa zdominowała górniczo-energetyczne media. Do tego 27 września pisaliśmy o sporze między JSW a Fafako oraz o pomocy dla powodzian.
* Ten rząd nie zamierza się z umowy społecznej wywiązać, tylko ją storpedować. Resort klimatu nawet nie udaje, że jest inaczej, a zarząd PGE ma polityczne przyzwolenie na lekceważenie zapisów umowy społecznej – argumentuje Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
* Na 33 mln węgla produkowanego w Polsce do celów energetycznych powinno być ok. 8 mln ton węgla do celów grzewczych dla ludzi; jest ok. 2-3 mln ton - ocenił w piątek b. wiceminister gospodarki Jerzy Markowski. Zaapelował też o decyzje ws. inwestycji w źródła energii.
* W piątek, 27 września, zarząd JSW Koks przesłał mediom oświadczenie, w którym wyraził zdumienie w związku z wypowiedziami i wystąpieniami członków Zarządu Rafako SA w sprawie współpracy z JSW Koks SA. „Realizacja inwestycji przez Rafako S.A. wiązała się z ciągłym niekontrolowanym wzrostem budżetu bez realizacji prac w terminie” – czytamy w oświadczeniu.
* 5,4 mld zł - to wysokość wpływów z dywidend ze spółek z udziałem Skarbu Państwa, będących w nadzorze Ministra Aktywów Państwowych na rok 2024 - podało w piątek na X Ministerstwo Aktywów Państwowych.
* W czwartek, 26 września, odbyło się spotkanie strony związkowej i zarządu KGHM Zanam dotyczące kwestii płacowych. Jak poinformowali przedstawiciele strony społecznej podczas rozmów nie osiągnięto porozumienia.
* W siedzibie Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach odbyło się okresowe spotkanie z przedsiębiorcami, kierownikami ruchu podziemnych zakładów górniczych i kierownikami ruchu zakładów. Podczas obrad przedstawiono m.in. stan bezpieczeństwa w zakładach górniczych.
* Przywrócono dostawy gazu do ponad 2,7 tys. odbiorców na terenach popowodziowych - poinformowała w piątek Polska Spółka Gazownictwa. Przypomniała, że wszystkie instalacje wewnątrz budynku oraz każdy odbiornik gazu - które zostały zalane, muszą zostać sprawdzone przez autoryzowane serwisy.
* KGHM Polska Miedź oraz spółki z Grupy Kapitałowej nie ustają w działaniach pomocowych na rzecz samorządów i osób poszkodowanych przez powódź – każdego dnia dostarczane są niezbędne dary, sprzęt specjalistyczny, a także prowadzony jest wolontariat na terenach najbardziej dotkniętych przez wodny żywioł.
* Grupa Orlen w ramach programu Jesteśmy razem przekazała dotąd 35 mln zł na walkę ze skutkami powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Koncern deklaruje, że zaangażuje się w działania związane z odbudową zniszczonych przez żywioł terenów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.