W środę, 25 września, w siedzibie Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach odbyło się okresowe spotkanie z przedsiębiorcami, kierownikami ruchu podziemnych zakładów górniczych i kierownikami ruchu zakładów. Podczas obrad przedstawiono m.in. stan bezpieczeństwa w zakładach górniczych.
Jak poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, spotkanie prowadził Roman Sus, dyrektor OUG w Katowicach.
Podczas spotkania omówiono przyczyny i okoliczności wybranych wypadków oraz wnioski wynikające z zakończonych badań nad takimi zdarzeniami. Wśród poruszonych zagadnień była ewidencja pracowników przebywających w strefach szczególnego zagrożenia tąpaniami oraz zmiany wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Przemysłu z dnia 25 czerwca 2024 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego.
Przedstawiono również zasady stosowania aplikacji „Elektroniczny Notes Sztygara” umożliwiającej prowadzenie książki raportowej w wersji elektronicznej. Jest to nowoczesne narzędzie wspomagające pracę kierownictwa kopalni, a przy tym poprawiające efektywność i komfort pracy osób dozoru ruchu. Pomaga m.in. znacznie skrócić czas wypełniania dokumentów, przyspiesza ich obieg, automatyzuje procesy organizacyjne, pozwala na sprawniejsze delegowanie obowiązków oraz monitorowanie realizacji i efektów pracy.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dopóki będziemy się godzili na trwonienie majątku który dziennie odprowadzamy w formie podatku przez rządzących . Pozwalali im robić z nami co chcą i co chcą inni będzie tylko gnój. Dosyć tego trzeba pogonić towarzystwo na cztery wiatry. Te lata od okrągłego stołu nic nas nie nauczyły nie zmieniły mentalności ludzi. To jest żałosne żeby nie wyciągać wniosków . I tutaj wszyscy za to odpowiadamy bo nie chcemy porządku? No chyba nie
Umowa społeczna powinna być realizowana conajmniej 10 lat temu, a ciągle słyszę o umowach społecznych... To się chyba nigdy nie skończy......Ciągle wszyscy muszą wszystko gwarantować...Mnie nikt niczego nie gwarantował....
Elektrownia Rybnik, Rafako, KWK Bobrek, KWK Rydultowy, zakłady Opla w Gliwicach, Fiat w Tychach do zaorania a związki dalej NIC !!! To tylko ostanie pół roku. Kpina jakaś!!!