W ciągu 20 lat obecności w Polsce ArcelorMittal zainwestował w swoje zakłady ponad 10,5 mld zł, m.in. redukując emisje pyłów i CO2 czy zużycie energii. W tym czasie produkcja sięgnęła prawie 100 mln ton stali i 90 mln ton koksu - podała w piątek firma.
Podsumowanie dwóch dekad działalności ArcelorMittal w Polsce przesłała rzeczniczka ArcelorMittal Poland Marzena Rogozik. Prócz kluczowych danych nt. produkcji przedstawiciele firmy zaakcentowali jej wkład w utrzymanie i rozwój przemysłu stalowego w Polsce - mimo kryzysów, zawirowań na rynku i agresywnego importu.
Jak przekazał, cytowany przez rzeczniczkę AMP, prezes tej spółki Sanjay Samaddar, inwestycje w sześć jej oddziałów na poziomie 10,5 mld zł przełożyły się m.in. na redukcję emisji dwutlenku węgla o 42 proc., emisji pyłów o 90 proc. i zużycia energii o 41 proc. Od 2004 r. czterokrotnie spadł też wskaźnik wypadków powodujących nieobecność w pracy.
Według najnowszego raportu Szkoły Głównej Handlowej w ub. roku ArcelorMittal znalazł się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wartość inwestycji zagranicznych w Polsce. To najlepszy dowód na skalę naszego zaangażowania - uznał Samaddar.
Jak ocenił, działalność AMP nabiera dodatkowego znaczenia w czasie, gdy wiele firm stalowych w Europie Środkowo-Wschodniej mierzy się z poważnymi wyzwaniami, a kontynuacja ich działalności jest pod znakiem zapytania. Prezes spółki podziękował przy tym 9 tys. pracowników AMP, z których wielu jest związanych z branżą od pokoleń.
Rogozik przywołała też wypowiedzi przedstawicieli władz koncernu, które padły podczas obchodów 20. rocznicy AMP. Prezes wykonawczy ArcelorMittal Lakshmi Mittal mówił, że przejęcie w 2004 r. zakładów, znanych dziś jako ArcelorMittal Poland, umocniło pozycję firmy jako wiodącego producenta stali w Europie Środkowo-Wschodniej i doprowadziło do szybkiego osiągnięcia przez nią pozycji lidera branży w Europie, w szerszym ujęciu.
Polska była bardzo ważnym kamieniem milowym w drodze do stworzenia ArcelorMittal trzy lata później. Ten czas od przejęcia był bardzo udany: poczyniliśmy wiele inwestycji w modernizację i ciągłą transformację zakładów, co sprawiło, że ArcelorMittal Poland pozostaje czołowym producentem stali w kraju. Będziemy nadal inwestować i wspierać ArcelorMittal Poland, aby utrzymał wiodącą pozycję rynkową - zadeklarował Lakshmi Mittal.
Dyrektor generalny ArcelorMittal Europe Geert Van Poelvoorde przyznał, że ze względu na wysokie koszty produkcji w Europie oraz ilość taniego importu zalewającego rynek, europejski przemysł stalowy będzie się nadal kurczył. Ale dzięki sprzyjającym nam regulacjom będziemy mogli się rozwijać, a hutnictwo będzie mogło nadal być fundamentem europejskiego przemysłu - zasugerował Van Poelvoorde.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.
AMP produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.