W czwartek, 26 września, w siedzibie Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, odbyło się okresowe spotkanie z kierownikami działów BHP i zakładowymi społecznymi inspektorami pracy podziemnych zakładów górniczych. Obrady prowadził Roman Sus, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Jak poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, podczas spotkania przedstawiono stan bezpieczeństwa pracy w górnictwie i w zakładach nadzorowanych przez katowicki OUG. Omówiono przyczyny i okoliczności wybranych wypadków, także tych spowodowanych ryzykownym zachowaniem pracowników. Podsumowano wyniki kontroli w nadzorowanych zakładach górniczych, a także wnioski wynikające z zakończonych badań nad takimi zdarzeniami.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, społeczna inspekcja pracy jest służbą pełnioną przez pracowników w celu zapewnienia w zakładzie pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochrony uprawnień pracowniczych.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.