KGHM Polska Miedź oraz spółki z Grupy Kapitałowej nie ustają w działaniach pomocowych na rzecz samorządów i osób poszkodowanych przez powódź – każdego dnia dostarczane są niezbędne dary, sprzęt specjalistyczny, a także prowadzony jest wolontariat na terenach najbardziej dotkniętych przez wodny żywioł – informują przedstawiciele KGHM.
Oddziały KGHM oraz spółki z Grupy Kapitałowej nieustannie organizują zbiórki niezbędnych materiałów i sprzętów, których najbardziej potrzebują powodzianie. Przekazywane są środki higieniczne, koce, odzież robocza czy narzędzia do sprzątania. Spółki GK KGHM użyczyły również specjalistycznego sprzętu przy pracach w zapobieganiu i usuwaniu skutków powodzi, a także delegowały swoich pracowników do jego obsługi czy szkolenia z użytkowania.
PeBeKa dostarczyła lampy górnicze dla gminy Kotla i pompy do odpompowywania wody powodziowej dla Uzdrowiska Cieplice. KGHM Cuprum przekazało agregaty prądotwórcze, myjki ciśnieniowe i sprzęt do usuwania skutków powodzi dla Stronia Śląskiego. Z kolei Polska Grupa Uzdrowisk wynajęła 15 osuszaczy, które trafiły do Jeleniej Góry, a Lubinpex zadbał o ciepłe posiłki dla służb zabezpieczających wały przeciwpowodziowe. Z kolei Centrozłom dostarczył kontenery do wywozu odpadów, a także pomógł w udrożnieniu kanału Odry przy Młynie Maria we Wrocławiu. Pol-Miedź Trans przekazał niezbędny sprzęt dla Gminy Wilkanów, a KGHM ZANAM dostarczył 50 ton piasku i worki do zabezpieczenia terenów zalewowych.
Jak argumentują przedstawiciele koncernu, kluczowym elementem pomocy niesionej przez KGHM są pracownicy oddziałów miedziowej spółki i wolontariusze. Wielu z nich poświęca swój czas i prywatne środki, by wspierać mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Pracownicy nie tylko przekazują niezbędne produkty, ale również angażują się w działania ratownicze – napełniają worki z piaskiem, monitorują stan wałów, pomagają w ich umacnianiu i raportują o przesiąkach. Ratownicy oddziału JRGH pomagali służbom PKP w zakresie odpompowania wody z zalanego torowiska na wysokości mostu tolerancji przy starym mieście w Głogowie.
Na rzecz usuwania skutków powodzi oraz wsparcia poszkodowanych Fundacja KGHM przeznaczyła już 5 mln zł. Co więcej, zarząd Fundacji KGHM Polska Miedź zadecydował, że wszystkie środki wpłacone na konto Fundacji do 20 października 2024 r. zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych.
Działania pomocowe są stale koordynowane we współpracy z odpowiednimi służbami i organizacjami działającymi na terenach dotkniętych klęską żywiołową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.