Scysja podczas wystąpienia Tuska o powodzi. Wiadomo kto będzie przewoził węgiel dla Taurona. Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury w 2029 r. Wzajemna wymiana ognia na granicy libańsko- izraelskiej przekształciła się właśnie w prawdziwą wojnę - o tym piszą polskie media w czwartek 26 września.
Gazeta.pl informuje: - Zmiana klimatu napędza nietypowe, a czasem ekstremalne zjawiska w pogodzie. Widać ją też, kiedy spojrzymy na dane o klimacie Polski. Średnia temperatura w naszym kraju już przekracza wartości normalne dla - niegdyś sporo od nas cieplejszych - Węgier.
Na dziennikzachodni.pl czytamy: - Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku będzie Lublin. Taką decyzję podjęła specjalna komisja, której zadaniem było wyłonienie polskiego miasta, będącego ESK za pięć lat. W ścisłym gronie finalistów w walce o tytuł ESK obok Lublina, znalazły się także: Katowice oraz Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Wszystkie te miasta w najbliższych latach będą za to Polskimi Stolicami Kultury.
„Gazeta Wyborcza” donosi: - Rosja planuje ataki na ukraińskie elektrownie jądrowe - powiedział w środę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski bazując na danych z ukraińskiego wywiadu. Putin znów straszy bronią nuklearną. Atak na Rosję wspierany przez mocarstwo nuklearne będzie uważany za wspólny atak - powiedział prezydent Rosji na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej
Onet.pl informuje: - W obliczu finansowych wyzwań, z jakimi boryka się Prawo i Sprawiedliwość po odrzuceniu przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego komitetu partii, dzięki wsparciu sympatyków, partia wychodzi na prostą - twierdzi Henryk Kowalczyk, skarbnik PiS. Ujawnia, że w tym tygodniu partia planuje spłacić kolejne 6 mln zł z zaciągniętego zadłużenia. - Zostaną już tylko 3 mln z 35 mln puli kredytowej - mówi w rozmowie z „Super Expressem".
WP.pl informuje: - Scysja podczas wystąpienia Tuska o powodzi. Padły mocne słowa. Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Sejmie informację o skali powodzi, mówiąc o setkach zniszczonych domów i ludziach, którzy stracili dorobek życia. Wystąpienie przerwali mu posłowie PiS: „Mogło być ich mniej, gdyby pan ich ostrzegł".
TVN24 podaje: - Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek poinformował, że zaplanowany na 28 września kongres zostanie przełożony na 12 października. Decyzja została podjęta ze względu na sytuację powodziową. Kongres PiS, na którym miało dojść do zmian statutowych i prawdopodobnie do połączenia z Suwerenną Polską, miał odbyć się w tę sobotę w Przysusze (Mazowieckie).
Biznesalert podaje: - Zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji poinformował w środę, że otrzymał oficjalną informację o wyborze oferty spółki złożonej w konsorcjum z PKP Cargo Service jako najkorzystniejszej w postępowaniu organizowanym przez Tauron Ciepło. Spółka dodała, że chodzi o przetarg nieograniczony na transport kolejowy węgla na potrzeby jednostek wytwórczych Tauron Ciepło.
Dziennik.pl informuje: - Koniec unikania egzekucji mandatów z fotoradarów, ostrzejsze zasady dotyczące punktów karnych, nowy obowiązek dla właścicieli aut, utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza miastem – to tylko część rozwiązań z pakietu, który ma dokręcić śrubę kierowcom. Zmiany w przepisach szykuje specgrupa powołana właśnie przez rząd.
RP.pl pisze: - Dotychczasowa, trwająca od 8 października ubiegłego roku wzajemna wymiana ognia na granicy libańsko- izraelskiej przekształciła się właśnie w prawdziwą wojnę. Ofiary śmiertelne w Libanie liczone są już w setkach, a to dopiero początek zmasowanych bombardowań. Iran nie wydaje się być gotów do pomocy swemu najważniejszemu sojusznikowi na Bliskim Wschodzie.
Interia.pl donosi: - Na marginesie szczytu ONZ poruszona została sprawa ekstradycji Sebastiana M. "Uzyskałem zapewnienie od ministra ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie red.), (...) że władze Emiratów będą tę kwestię miały pod osobistym nadzorem" - zapewnił Radosław Sikorski. Przypomnijmy, mężczyzna jest oskarżony o spowodowanie we wrześniu 2023 roku wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Po wszystkim zbiegł do Dubaju, gdzie uzyskał status rezydenta.
„Dziennik. Gazeta Prawna" informuje: - Rocznie w Polsce marnuje się 4,8 mln ton żywności. Tylko 0,38 proc. z tej puli trafia do organizacji pozarządowych, które rozdysponowują ją potrzebującym. Dlatego resort rolnictwa proponuje zwiększenie kar za wyrzucane jedzenie. Z 10 do 50 groszy mają zostać podniesione opłaty za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Obejmą jednak tylko właścicieli sklepów, producentów już nie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.