W piątek, 27 września, w siedzibie resortu przemysłu w Katowicach ma odbyć się spotkanie sygnatariuszy Umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa i województwa śląskiego. Przedstawiciele strony rządowej, społecznej, pracodawców oraz samorządów mają spotkać się o godz. 11. Informację o rozmowach potwierdziła śląsko-dąbrowska Solidarność.
Umowa społeczna, która została podpisana w maju 2021 r., to dokument, który ma zapewnić stabilne funkcjonowanie kopalń i stopniowe odchodzenie pracujących w tych zakładach ludzi przez kolejne dwie dekady. Umowa określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla wydobywających węgiel energetyczny w perspektywie 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników i przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. To właśnie kwestia dopłat budżetowych sprawia, że mechanizm ten musi zaakceptować Unia Europejska. Mimo że od podpisania umowy minęły już ponad 3 lata, dokumentu wciąż nie udało się notyfikować w Komisji Europejskiej.
W marcu spotkanie na temat umowy - w węższym składzie od tego zaplanowanego na piątek - odbyło się także w siedzibie resortu przemysłu. Wówczas głównym tematem rozmów była właśnie notyfikacja umowy.
„Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się w piątek 15 marca w Katowicach z sygnatariuszami umowy społecznej dla górnictwa. Zaznajomiła z pracami nad nowym wnioskiem notyfikacyjnym. Zapewniła, że zależy jej na jak najszybszym przygotowaniu dokumentu, który zostanie złożony w KE” – poinformowało na portalu X (dawniej Twitter) Ministerstwo Przemysłu.
Przypomnijmy, że pod koniec lipca przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz i szef górniczej S Bogusław Hutek zwrócili się do premiera Donalda Tuska oraz do resortów przemysłu, aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska z postulatem jak najszybszego spotkania sygnatariuszy umowy.
– Chcemy jasnych deklaracji, czy Umowa Społeczna Dotycząca Transformacji Sektora Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Wybranych Procesów Transformacji Województwa Śląskiego zostanie zrealizowana w wersji podpisanej 28 maja 2021 roku. Za szczególnie istotne uważamy utrzymanie zapisanych tam dat wygaszania kopalń oraz powstanie przewidzianych inwestycji, dzięki którym zakłady górnicze będą mogły funkcjonować do momentu planowanego wygaszenia – napisali wówczas związkowi liderzy.
Dominik Kolorz i Bogusław Hutek wyrazili też obawę, że w związku z pogarszającą się kondycją górnictwa węgla kamiennego oraz działaniami rządu, wkrótce może dojść do przyspieszonej likwidacji polskich kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
@Balon. Piszesz pozbywać się ludzi. Jak? Chcesz zostawić 5 kopalń w Polsce? Ja też dużo chcę i nie mam. I ta pointa - zarobki górników przyczyną do jego likwidacji - co za argument.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Pozbywać się ludzi z prawami emerytalnymi tych ze związków zawodowych też zamykać nierętowne kopalnie zostawić 5 a konkretnych przy tych zarobkach górników pgg tego nie udzwignie
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
@Emeryt. Atom nie powstanie, bo Niemcy tak chcą. A prąd tańszy nie będzie, bo OZEfile tak muszą mieć.
Jest pretekst do szybszego zamykania kopalń dlatego się spotykają .Budować atom i prąd będzie tańszy
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Szwqgier wie ale nie chce powiedziec
@Sonyr. Jak zamkną kopalnie i MWh będzie po 20000pln. To ci przejdzie. A narazie. To pisz, bo Siemens płaci. Na urlop możesz iść, ale macierzyński. Na odprawę też możesz iść jak w CK Dezerterzy.
Do żadnego 2049 roku, nie będziecie ( zwiazki ) przez tyle lat brać kupę kasy za nic nie robienie dla ludzi którzy na was pracują! Gdzie podwyżki pensji w tym roku zagwarantowane miały być inflacja + 1 punkt procentowy, gdzie to ? Gdzie zrównanie zarobków na wszystkich kopalniach PGG ? Dalej nas w konia nie będziecie robić, trzeba zamknąć ten bałagan wcześniej, dać ludziom urlopy górnicze, odprawy a tym co mają blisko emerytury dać możliwość dorobić i koniec z tym związkowym dojeniem załóg!
Strona społeczna to związki zawodowe? Tak, bo konstytucja tak mówi. Ciekawe dlaczego praca dozoru za biurkiem jest równoznaczna z dołową lub dlaczego dozorowi emeryci mogą pracować do końca?! A górnicy idą na zasłużone emerytury nie jak dozór - siedząc do końca. Jeszcze trzeba dozorantów prosić, by poszedł. Ale mir się kończy i dozoranty ruszają na emerytury...ostatnie.
Od grudnia mają ruszyć odprawy i urlopy górnicze!!!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Strona społeczna to sprzedajne związki zawodowe?Ciekawe dlaczego praca związkowa za biurkiem jest równoznaczna z dołowa lub dlaczego związkowcy emeryci mogą pracować do końca?!A górnicy teraz radośc karczmy ruszają....ostatnie.