Jak minął dzień w górnictwie i energetyce? Energetyką jądrową w Ministerstwie Przemysłu zajmie się dr Paweł Gajda. Spółki górnicze pomagają powodzianom. Najpierw akcję zorganizowała SRK, teraz także KGHM. Szkoła Górnictwa Odkrywkowego podsumowała tegoroczną edycję. Oto szczegóły:
* Nowym dyrektorem Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu będzie dr Paweł Gajda - poinformował resort w mediach społecznościowych.
- Jest uznanym ekspertem w dziedzinie energetyki jądrowej, wykładowcą Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz wiceprezesem European Nuclear Society. Pracował w wielu międzynarodowych projektach badawczych z zakresu nowych technologii reaktorowych - informuje resort.
* W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit (Polska Grupa Górnicza) na poziomie II (500 m) trwają prace remontowo-modernizacyjne zbiornika retencyjnego urobku. Inwestycja jest niezbędna z punktu widzenia dostosowania zbiornika do bieżących potrzeb zakładu górniczego i podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracującej w tym rejonie załogi.
* Konwój Spółki Restrukturyzacji Kopalń z darami dla powodzian dotarł w piątek, 20 września, na Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Przypomnijmy, że SRK jako pierwsza w branży górniczej zorganizowała zbiórkę wśród pracowników oraz zachęcała do udziału w tej akcji osoby mieszkające w pobliżu jej oddziałów.
* Fundacja KGHM Polska Miedź przekaże 5 mln zł na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi oraz na usuwanie jej skutków.
* Szkoła Górnictwa Odkrywkowego 2024 po raz kolejny zagościła w Wiśle. To już XI edycja jednego z najważniejszych wydarzeń dla branży górnictwa odkrywkowego. W konferencji udział wzięło ponad 375 uczestników z ponad 150 firm i instytucji. Dyskutowano o najważniejszych tematach związanych z górnictwem w Polsce i na świecie.
* Grupa Azoty Puławy złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - poinformowała w poniedziałek Grupa Azoty. Chodzi o działanie na szkodę spółki w zakresie umów sponsoringowo-reklamowych i umów darowizn, co miało doprowadzić do powstania szkody na ponad 5,2 mln zł.
* Czeski koncern energetyczny ČEZ nawiąże strategiczną współpracę z Rolls-Royce SMR w zakresie rozwoju małych reaktorów modułowych. Poinformował o tym premier Petr Fiala. Ministrowie jego gabinetu podczas ostatniego posiedzenia zapoznali się z informacją przekazaną przez ČEZ. Według Fiali współpraca otwiera czeskim firmom możliwość udziału w rozwoju tego typu zasobów nuklearnych i włączenia się do globalnego łańcucha dostaw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.