W poniedziałek, 23 września, media piszą o polityce, katastrofie w kopalni w Iranie, sytuacji w województwie lubuskim w związku z zagrożeniem powodziowym i o sprzątaniu na terenach poszkodowanych przez powódź. Media donoszą także, że Kamala Harris staje się liderką w wyścigu do Białego Domu.
„Rzeczpospolita” pisze: - Polska jest zaliczana do grona państw o największym potencjale produkcyjnym biometanu w Unii Europejskiej. Jak wynika z raportu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE) potencjał produkcyjny biometanu jest szacowany nawet na 8 mld m sześc. Jednak po uwzględnieniu wielu uwarunkowań, realny potencjał produkcji w Polsce może wynieść ok. 3-4 mld m sześc. rocznie
Gazeta.pl podaje: - PiS stara się zaangażować we wsparcie dla powodzian. Prof. Rafał Chwedoruk ocenił w rozmowie z Gazeta.pl, że partia może w ten sposób próbować wyciągnąć wnioski z dotychczasowej, nastawionej na polaryzację polityki. Liczne negatywne głosy wywołane przez inicjatywę partii wskazują jednak, że skuteczność podobnego ocieplania wizerunku stoi pod znakiem zapytania.
TVN24.pl informuje: - Co najmniej 51 osób zginęło w wyniku wybuchu w kopalni węgla kamiennego we wschodnim Iranie. 20 osób jest rannych, 22 górników wciąż pozostaje uwięzionych - przekazał w niedzielę gubernator prowincji Chorasan Południowy Mohammad Dżawad Kenat. Eksplozja była spowodowana wyciekiem metanu w zakładzie w Tabas, około 540 km na południowy wschód od stolicy kraju – Teheranu, w prowincji Chorasan Południowy. Irański Czerwony Półksiężyc poinformował, że trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza mające na celu uratowanie pozostałych uwięzionych pracowników.
Na dziennikzachodni.pl czytamy: - Wody Polskie stale informują o spadku ilości wody, która znajduje się w zbiorniku Racibórz Dolny, a także w polderze Buków. Woda zgromadzona w zbiorniku Racibórz Dolny stale jest wypuszczana. Obecnie wypełnia ok. jednej trzeciej zbiornika.
Onet.pl informuje: - Turystyka powodziowa na terenach zalanych przez wielką falę wciąż jest problemem osób, które próbują uporządkować zniszczone posesje, a także dla tych, którzy im pomagają. Już wcześniej służby apelowały o zaniechanie przyjeżdżania na tereny powodziowe z czystej ciekawości, zaprzestanie spacerowania po wałach powodziowych, nierzadko z małymi dziećmi.
„Gazeta Wyborcza” donosi: - 366 tys. wiz dla obywateli państw muzułmańskich i afrykańskich wydanych często bez sprawdzenia, a nawet pod dyktando polityków PiS.
Wp.pl donosi: - Kamala Harris staje się liderką w wyścigu do Białego Domu. Na nieco ponad sześć tygodni przed wyborami, zyskała w nowym ogólnokrajowym sondażu NBC News 5-punktową przewagę nad Donaldem Trumpem.
TVN24 podaje: - Mieszkańcy sześciu miejscowości w okolicach Nowej Soli zostali powiadomieni o możliwej ewakuacji, w związku z wysokim stanem wody w Odrze. O godzinie 4.30 wodowskaz w Nowej Soli wskazywał 644 centymetry. Według IMGW w ciągu kilku godzin poziom wody może wzrosnąć jeszcze o około 20 centymetrów.
RP.pl informuje: - Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Donald Trump oświadczył, że nie zamierza startować po raz czwarty z rzędu w wyborach prezydenckich, jeśli przegra wybory zaplanowane na 5 listopada.
Biznesalert podaje: - Rosja jest zmuszona magazynować skroplony gaz ziemny z projektu „Arctic LNG 2” z powodu amerykańskich sankcji, które zniechęcają potencjalnych nabywców. Trzy statki transportujące LNG z tego projektu wciąż nie znalazły swoich klientów oraz próbowały ukrywać swoje położenie.
Dziennik.pl informuje: - Duże zniszczenia powódź wyrządziła także w mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Trwa sprzątanie i szacowanie strat m.in w Trzebieszowicach i Ołdrzychowicach Kłodzkich. Ucierpieli też mieszkańcy wsi Radochów. Wiele domów jest zrujnowanych, a ich osuszanie potrwa wiele tygodni. Potrzeba rąk do pracy. Sołtys Ołdrzychowic Kłodzkich Piotr Smółka powiedział PAP: U nas ucierpiało w wyniku powodzi 80-90 procent gospodarstw.
„Puls Biznesu” donosi: - W I półroczu 2024 r. procentowo najwięcej ubyło sklepów mięsnych, spadła też liczba sklepów monopolowych i warzywniaków, a wyjątkiem są piekarnie, których przybyło. Polacy nie chcą już najtańszego pieczywa z hipermarketu, chcą jeść chleb nie tylko smaczny, ale także wypieczony z dobrych jakościowo produktów - mówi gazecie rzecznik Dun & Bradstreet Poland Tomasz Starzyk
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.