Podsumowujemy piątek, 16 września, w branży górniczej. Początek weekendu także przyniósł sporo ciekawych wydarzeń. Pisaliśmy o nich na naszym portalu, informowaliśmy o tym, co się działo w górniczych spółkach, samorządach, a także lokalnych stowarzyszeniach.
Jastrzębska Spółka Węglowa zakończyła testy na utratę wartości aktywów trwałych. Testy wykazały utratę wartości w segmentach Węgiel i Koks na łączną kwotę ok. 6,815 mld zł. Spółka rozwiąże jednocześnie odpisy w segmencie Węgiel na łączną kwotę 509,5 mln zł – poinformowaliśmy w piątek, 20 września.
Z kolei Polska Grupa Górnicza SA i Fundacja Instrat zawierają partnerstwo na rzecz sprawiedliwej transformacji na Górnym Śląsku. Odpowiedzialne tworzenie przestrzeni do rozwoju nowych obszarów działalności, dialog społeczny oraz aktywny udział w procesach zmian zachodzących w województwie śląskim - to niektóre z kierunków, jakie w najbliższym czasie podejmie Polska Grupa Górnicza SA. Wsparciem w tym procesie służyć będą eksperci Fundacji Instrat – pisaliśmy na portalu netTG.pl.
Zakończono postępowanie w sprawie udzielenia koncesji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Złoczew - podał w piątek resort klimatu w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) – podaliśmy.
Poinformowaliśmy także, że 7,5 ha o wartości ponad 14,2 mln złotych w dzielnicy Nikiszowiec przekazała nieodpłatnie miastu Katowice Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Kompleks działek znajduje się w rejonie ulic Szopienickiej i Transportowców. To kolejne tereny, które przejęło miasto od spółki, by je zagospodarować.
Przypomnieliśmy również, że od lipca br. zgodnie z ustawą o działach za energetykę jądrową odpowiada Ministerstwo Przemysłu. Jednym z zadań Departamentu Energetyki Jądrowej funkcjonującego w Ministerstwie Przemysłu jest koordynowanie realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, którego celem jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) zwraca się z prośbą do mieszkańców Tarnowskich Gór i powiatu tarnogórskiego o sprawdzenie, czy w ich domowych zbiorach znajdują się wizerunki przedstawiające patronkę górników, czyli św. Barbarę. Przesłane zdjęcia wykorzystamy podczas multimedialnej projekcji w ramach II edycji Misterium św. Barbary – wielkoformatowego widowiska muzyczno-liturgicznego, które odbędzie się w sobotę 26 października 2024 r., w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach - o tym mówił nasz kolejny tekst.
Po 1 stycznia 2026 r. mieszkańcy Rybnika będą mieli zapewnione dostawy ciepła, trwają też prace nad zapewnieniem jak najlepszych rozwiązań dla pracowników Elektrowni Rybnik - wynika z czwartkowego oświadczenia urzędu miasta Rybnika oraz spółki PGE GiEK, który także podaliśmy.
Poinformowaliśmy także o sytuacji w Tauronie. Otóż Spółka Tauron Dystrybucja przywróciła od niedzieli zasilanie do ponad 100 tys. odbiorców; w czwartek po południu liczba odbiorców bez dostaw energii wynosiła jeszcze ok. 12 tys. - przekazała rzeczniczka spółki Renata Szczepaniak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.