Czwartek, 19 września, także przyniósł interesujące wydarzenia w branży górniczej. Wśród informacji znalazły się m.in. te, w jaki sposób węglowe spółki, a nawet powiązane z górnictwem instytucje kultury pomagają powodzianom. Piszemy ponownie o wynikach Bogdanki oraz o tym co słychać w kopalni węgla kamiennego CSM w Stonawie.
Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl. Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawiła wyniki finansowe za I półrocze br. Strata netto spółki za okres styczeń-czerwiec to 908 mln zł. Natomiast zysk ze sprzedaży wyniósł 44 mln zł. Dzień później na na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której Bogdanka oraz Enea omówiły wyniki finansowe. Rezultaty Bogdanki skomentował Artur Wasilewski, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych – pisaliśmy na portalu.
Poinformowaliśmy również, że w znana jest już ostateczna data zatrzymania wydobycia w kopalni węgla kamiennego CSM w Stonawie. Ostatnia tona węgla wyjedzie na powierzchnię 31 stycznia 2026 r. Taką informacje przekazał dziennikarzowi portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie Roman Sikora, prezes zarządu spółki OKD. Tymczasem czescy górnicy, wspierani nadal przez 570 polskich kolegów zatrudnionych w kopalni CSM, poprawiają wyniki.
Powodzianie stracili dorobek życia, czas na to, by im pomóc. Sporo miejsca na naszym portalu zajmują teksty o pomocy dla poszkodowanych mieszkańców z południowej i zachodniej Polski. „Pierwszy transport pomocy - palet z wodą pitną jest właśnie w drodze do OSP Czechowice-Dziedzice – poinformowała Polska Grupa Górnicza w swoich mediach społecznościowych”. W piątek do Nysy wyjedzie z PGG transport wody, środków czystości i produktów spożywczych - o czym też można przeczytać na portalu netTG.pl.
KGHM Polska Miedź nie jest obojętny na wydarzenia związane z powodzią. Spółka od samego początku organizuje pomoc mieszkańcom Dolnego Śląska. Zaangażowane w działania są spółki należące do Grupy KGHM, a także oddziały, czyli kopalnie i huty. Jest też wolontariat pracowniczy – pisaliśmy w czwartek, 18 września.
Nie zapomnieliśmy też o Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. To kolejna instytucja związana z sektorem wydobywczym, która uruchomiła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy na rzecz mieszkańców terenów dotkniętych skutkami powodzi.
Podaliśmy także informacje o wystawie: Otóż Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zaprasza na wystawę fotografii historycznej i nowoczesnej „Kopalnia...", na której będzie można zobaczyć zarówno zdjęcia z pacyfikacji KWK Wujek w stanie wojennym, jak i ukazujące współczesne widoki tej kopalni.
Przypomnieliśmy także, że już w najbliższy piątek, czyli 20 września, do rąk Czytelników trafi najnowszy numer „Trybuny Górniczej”. W naszym tygodniku jak zwykle wiele świetnych tekstów. Zaangażowanie spółek górniczych w pomoc osobom poszkodowanym w powodzi oraz 15. rocznica katastrofy w ruchu Śląsk to tematy, które otwierają najnowszy numer „Górniczej”. Zachęcamy do czytania!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.