Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to kolejna instytucja związana z sektorem wydobywczym, która uruchomiła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy na rzecz mieszkańców terenów dotkniętych skutkami powodzi.
Zbierane są artykuły żywnościowe długoterminowe, butelkowana woda mineralna i napoje, środki czystości i higieny osobistej, rękawiczki jednorazowe i worki, koce, ręczniki, karimaty, śpiwory (nowe), żywność dla zwierząt (sucha karma i puszki).
Dary można przynosić do punktów kasowych w obiektach MGW w Zabrzu od godz. 8.30 do godz. 19.30 (Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, Łaźnia Łańcuszkowa, ul. Wolności 408).
Muzeum Górnictwa Węglowego powstało w 1981 r. Podstawą zbiorów była ocalona część spuścizny po Związkowym Muzeum Górniczym w Sosnowcu, istniejącym w latach 1948-1972. W wyniku własnych penetracji archiwalnych, poszukiwań terenowych, zakupów i darów zostały one wzbogacone do ok. 32 tys. eksponatów.
MGW jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu. Od 2 kwietnia 2013 r. muzeum stanowi jeden podmiot, powstały po połączeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dotychczasowego Muzeum Górnictwa Węglowego, które miało siedzibę w dawnym gmachu starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja 19. W skład nowej instytucji wszedł także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, który po kompleksowej rewitalizacji stał się obok kopalni Guido jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Kompleks ten składa się z wyrobisk kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.