Zaangażowanie spółek górniczych w pomoc osobom poszkodowanym w powodzi oraz 15. rocznica katastrofy w ruchu Śląsk to tematy, które otwierają najnowszy numer „Górniczej”, który do rąk Czytelników oddamy w piątek, 20 września.
W całym kraju prowadzone są różnego rodzaju akcje i zbiórki na rzecz powodzian. Zapewne będą pojawiać się kolejne tego rodzaju inicjatywy, także w branży wydobywczej. Będziemy o tym informować, a na razie red. Maciej Dorosiński podsumował w tekście to, co do tej pory zostało zorganizowane.
W tym numerze także poruszamy kwestie decyzji kluczowych dla przyszłości ruchu Rydułtowy oraz „skarbów”, które znajdują się na hałdach. Z początkiem września ruszył bowiem nowy projekt badawczo-rozwojowy realizowany w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali pod polską nazwą: „Określenie potencjału pozyskiwania krytycznych surowców z odpadów górniczych oraz opracowanie metody ich skutecznego odzyskiwania” i akronimie Waste 2CRM. Przedmiotem badań będą tym razem odpady górnicze zdeponowane na hałdach pokopalnianych, pochodzące z wydobycia węgla kamiennego. Więcej o tym w tekście red. Kajetana Berezowskiego.
Zaglądamy też do Państwa Środka. Chiny są największym producentem i konsumentem węgla na świecie, odpowiadającym za około 50 proc. światowej całkowitej produkcji. Nie oznacza to jednak, że nie zamierzają transformować swojej energetyki. W jakich kierunkach mają podążać te zmiany? Odpowiedź w nowym numerze „Górniczej”.
W kontekście wydobycia najwięcej zawsze mówi się o węglu kamiennym, potem o brunatnym i miedzi. Są jednak kopaliny w naszym kraju, których wydobywamy co roku blisko 170 mln t. To piaski i żwiry. Im poświęcamy kolejną część przeglądu kopalin.
Red. Jacek Madeja zajął się natomiast prekonsultacjami dotyczącymi aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Jest on istotny z punktu scenariuszy dla polskiego górnictwa węgla kamiennego.
Zachęcamy także do lektury felietonu Jacka Korskiego. Tym razem wspomina on powódź z 1997 r.
Opisujemy również działania, jakie podejmuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń w zakresie zagospodarowania pogórniczych terenów. Są one przekazywane samorządom, a także sprzedawane. W ten sposób otrzymują szansę na drugie życie.
W cyklu „Pisaliśmy 30 lat temu” red. Monika Krężel przypomina, o czym można było przeczytać w 16. numerze Trybuny Górniczej, który ukazał się 22 września 1994 r. Numer ten otwierał tekst o wyjątkowym węglu energetycznym z kopalni Katowice.
W najnowszym wydaniu zapraszamy także do podróży do Dąbrowy Górniczej, gdzie działała kopalnia Flora. Niestety po zakładzie, który był przez długi czas największym pracodawcą w mieście zostało niewiele obiektów. Zapraszamy też do bytomskiego Rozbarka, gdzie udaje się chronić pogórnicze dziedzictwo.
W dziale „Po szychcie” spotykamy się z naszym dobrym znajomym, czyli Adamem Łaskawskim z ruchu Halemba kopalni Ruda, który postanowił porzucić wyciskanie sztangi leżąc i spróbować swoich sił w sportach walki.
– Przygotowania do zawodów w Madrycie pochłaniają w zasadzie cały mój wolny czas. Treningi, no i oczywiście dieta. Sześć posiłków dziennie i woda. Ona jest ważna, ponieważ muszę dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W sumie wypijam siedem litrów wody na dobę – opowiada.
W Madrycie zamierza stoczyć bój z najlepszymi w ramach zawodów Arnold Classic Europe & Fitness Sports Games. To jedne z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie, znane jako międzynarodowe wydarzenie multisportowe dla wszystkich, którzy kochają zdrowy styl życia, sport i fitness.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.