Podsumowujemy wtorek, 17 września, w branży górniczej. Dzisiaj na naszym portalu jak zwykle pisaliśmy o interesujących wydarzeniach w sektorze górniczym. Wśród informacji znalazły się te o inwestycjach prowadzonych przez KGHM Polska Miedź czy o sytuacji w czeskich kopalniach, w których pracują polscy górnicy. Piszemy też o uratowanym górniku w ruchu Rydułtowy. Nie zapomnieliśmy też o rewitalizacji terenów pogórniczych w Bytomiu.
„Powódź daje się we znaki, kopalnia działa na awaryjnych systemach bezpieczeństwa” – tak zatytułowaliśmy tekst o sytuacji powodziowej w Czechach, która dotknęła także polskich górników. „Aktualnie jesteśmy na awaryjnych systemach bezpieczeństwa, to dotyczy systemów niezbędnych do funkcjonowania kopalni. Zauważyliśmy nieobecności szczególnie wśród pracowników dojeżdżających z Polski. Wszelka pomoc dla pracowników dotkniętych powodzią będzie rozpatrywana indywidualnie” – poinformowała w przesłanym komunikacie Barbora Černá-Dvořáková, rzeczniczka spółki OKD.
- Pamiętam, że odczułem ogromną radość, gdy zobaczyłem światła od strony, z której przybyli ratownicy. To jest nie do opisania i nie do uwierzenia. Musieli mnie co chwilę utwierdzać w tym, że to dzieje się naprawdę – tak Dominik Majlinger, sztygar z kopalni ROW opisywał chwilę, gdy został odnaleziony po wysokoenergetycznym wstrząsie, do którego w ruchu Rydułtowy kopalni ROW doszło w lipcu.
„W środę, 18 września, minie 15 lat od katastrofy w kopalni Wujek ruch Śląsk. Zginęło wówczas 20 górników. Będą oni wspominani w czasie uroczystości, które odbędą się tego właśnie dnia w Rudzie Śląskiej. Do tragedii w rudzkim zakładzie doszło w czasie urabiania ściany kombajnem. W rejonie zagrożenia znajdowało się 222 pracowników. 12 górników zginęło na miejscu. Rannych przetransportowano do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, innych do szpitali na Śląsku oraz Szpitala w Łęcznej. W ciągu dwóch dni od katastrofy zmarło kolejnych ośmiu rannych górników” – przypomnieliśmy.
Pisaliśmy także o tym, że KGHM Polska Miedź zwarł umowę z konsorcjum banków w wysokości 500 mln dol. na finansowanie Sierra Gorda, która umożliwi dalszy rozwój tego zagranicznego aktywa miedziowej spółki, kopalni w Chile. Odkrywkowa kopalnia złoża miedzi i molibdenu Sierra Gorda znajduje się w Chile. KGHM uruchomił tam wydobycie w czerwcu 2014 roku.
Poza tym KGHM Polska Miedź dokonał uroczystego debiutu swoich obligacji serii C na rynku Catalyst, będącym segmentem obrotu instrumentami dłużnymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Podawaliśmy także informacje w sprawie zbiornika Mietków, należącego do Wód Polskich, gdzie nastąpił nieprognozowany, nagły zrzut wody ze zbiornika w Lubachowie, którego administratorem jest elektrownia wodna należąca do spółki Tauron.
„Rewitalizacja zabytkowego Szybu Krystyna, zagospodarowanie pogórniczych terenów po KWK Szombierki i wreszcie rewitalizacja monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki. Wnioski o unijne dofinansowanie tych ważnych dla Bytomia projektów zostały wybrane do dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego” – to była bardzo pozytywna informacja.
„Możliwości przeciwdziałania powodziom ekstremalnym są bardzo ograniczone - ocenił profesor Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślił, że ważna jest tu rola zbiorników retencyjnych i odpowiednie nimi sterowanie, by nie dopuścić do kulminacji fal powodziowych” – podaliśmy za Polską Agencją Prasową.
Informowaliśmy także o tym, że na lotnisku Katowice rozpoczęła się budowa węzła towarowo-paliwowego. To inwestycja o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu, wsparta funduszami europejskimi o takim przeznaczeniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.