W środę, 11 września, w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości upamiętniająca podpisanie przed 44 laty Porozumienia Katowickiego. Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz podkreślił, że 44. urodziny związku to dobry moment nie tylko do refleksji nad przeszłością, ale też do oceny tego, co dzieje się teraz.
- Musimy sobie zrobić rachunek sumienia. Czemu w naszym kraju jest tak, jak jest. 44 lata temu byliśmy jeden z drugim, jeden dla drugiego. Dzisiaj patrzymy na siebie jeden na drugiego jak na wilka. Nie tego nas uczył nasz patron bł. ks. Jerzy Popiełuszko i nie tego nas uczył nasz papież – powiedział Kolorz, cytowany na stronie internetowej związku.
– W tym, co dzieje się teraz w naszym kraju i w tym, co działo się wcześniej, absolutnie nikt nie jest bez winy. Myślę, że dla ludzi Solidarności najbardziej przykre jest to – i to co, powiem, może wywoła kontrowersje – że to ludzie Solidarności, wywodzący się z jednego pnia, tak mocno podzielili nasz naród – dodał.
Przewodniczący podkreślił, że jednym z priorytetów „S” w najbliższej przyszłości jest doprowadzenie do referendum w sprawie Zielonego Ładu. Wskazał też, że cała klasa polityczna jest odpowiedzialna za to, co przygotowano społeczeństwu w postaci dyrektyw i rozporządzeń Zielonego Ładu. Wskazał także na Słowację. Tamtejszy rząd wskazał bowiem, że nie będzie respektował rozporządzeń dotyczących tzw. ETS 2, czyli dodatkowego podatku za emisję dwutlenku węgla.
- To świetny moment, aby rząd z premierem Donaldem Tuskiem do tej inicjatywy Słowacji się przyłączył – ocenił przewodniczący.
Przed wystąpieniem szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności odczytane zostały listy prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy kierowane do uczestników uroczystości.
W uroczystościach 44. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego udział wzięli m.in. przedstawiciele władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności, delegacje „S” z całego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego wraz z pocztami sztandarowymi, weterani związku, prezydenci Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, pracodawcy branży hutniczej, przedstawiciele duchowieństwa, Instytutu Pamięci Narodowej oraz młodzież szkolna. Uroczystości pod pomnikiem poprzedziła msza święta w dąbrowskim Sanktuarium św. Antoniego z Padwy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.