- Tauron przygotowuje się do wszystkich scenariuszy związanych z wydzieleniem węglowych aktywów wytwórczych - zadeklarował w czwartek prezes koncernu Grzegorz Lot. Podkreślił, że pełne wydzielenie jest preferowane, bo daje firmie duże możliwości inwestycyjne.
Prezes Lot w sesji pytań czwartkowej konferencji wynikowej za półrocze 2024 r. został zapytany - w kontekście niedawnej wypowiedzi ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, że decyzje o aktywach węglowych w spółkach energetycznych powinny zapaść w ciągu roku - jaka będzie strategia Tauronu wobec tych aktywów.
Prezes zastrzegł, że koncern ma tu różne opcje: wydzielenia tych aktywów, wydzielenia ich częściowo, bądź niewydzielenie - przy czym proces decyzyjny w dużym stopniu wykracza tu poza samą spółkę, a niezależnie od niego firma przetrwa na rynku, przy czym z determinacją zamierza realizować program zazielenienia.
- Dla nas wydzielenie aktywów węglowych jest bardzo preferowanym rozwiązaniem, bo daje nam duże możliwości inwestycyjne - zaznaczył Lot. - Natomiast jeżeli nie dojdzie do tego wydzielenia, my go (program zazielenienia - PAP) będziemy realizowali, tylko w innych modelach; nie zawsze to musi być finansowanie na bilansie, może być inne rozwiązanie - zasygnalizował.
- Przygotowujemy się do każdego z tych scenariuszy. Który z nich będzie scenariuszem finalnym, to się okaże w najbliższych miesiącach, na kanwie tego przygotujemy i przedstawimy naszą strategię - zadeklarował.
Dopytywany, czy zarząd Tauronu dopuszcza możliwość, że do wydzielenia aktywów węglowych w ogóle nie dojdzie, a także kiedy spodziewa się ostatecznej decyzji w tej sprawie Lot odpowiedział, że pół roku temu mówił, że chciałby, aby ta decyzja nastąpiła do końca tego roku.
- Czy się uda, nie wiem, (...), natomiast jeżeli chodzi o część związaną ze strategią, firmą, podkreślam: tak, my taką ofertę i propozycję składamy, jesteśmy na to przygotowani organizacyjnie i koncepcyjnie - i to jest jeden z naszych kierunków strategicznych - podkreślił.
- Niemniej jesteśmy przygotowani - i przygotowujemy strategię również w scenariuszu, kiedy nie dojdzie do wydzielenia tych aktywów węglowych i bierzemy na siebie całą transformację - zapewnił prezes.
Zastrzegł, że główną korzyścią wydzielenia aktywów węglowych jest uruchomienie dużo większej zdolności do inwestycji i przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku zielonej energetyki.
Uściślił, że niezależnie od kierunku ew. wydzielenia, wśród obecnych priorytetów Tauronu jest przygotowanie bloków węglowych klasy 200 megawatów do rynku mocy, wystartowanie z nimi do aukcji rynku mocy, a jeśli te jednostki do rynku mocy nie wejdą i będą zamykane, to wymyślenie takiego modelu i wprowadzenie takiego modelu biznesowego w ich miejsca, aby generować odpowiednie przychody.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.