PGE zakłada, że w trzecim kwartale wypracowane zostaną koncepcje kierunkowe dotyczące wydzielenia aktywów węglowych, a w czwartym kwartale możliwe będą konsultacje z interesariuszami, w tym ze stroną rządową - poinformował wiceprezes PGE Maciej Górski.
- Dziś musimy otworzyć nowy rozdział dialogu z administracją publiczną, z PSE, URE na temat tego, w jaki sposób, jakie aktywa i w jakim harmonogramie mogą być wydzielane z PGE i innych grup. () Nie rozmawiamy dziś o ewentualnej kwocie transakcyjnej, a potencjalnie o strukturze transformacji. To jest działanie transformacyjne, które ma perspektywę kolejnych co najmniej 10 lat - powiedział wiceprezes Górski na konferencji prasowej.
- Chcemy wypracować taki sposób stransformowania aktywów, który będzie brał pod uwagę interesy nie tylko nasze, ale i krajowego systemu energetycznego i interesy społeczne - dodał.
Poinformował, że termin dla doradcy spółki, PwC, dotyczący przygotowania modelu wydzielenia został przedłużony.
- Mamy nadzieję, że w trzecim kwartale uda nam się wypracować jakieś koncepcje kierunkowe, ale w czwartym kwartale będziemy je pogłębiać na tyle, by można było je w sposób usystematyzowany skonsultować z interesariuszami ze strony rządowej i operatorem sieci przesyłowej - powiedział wiceprezes.
Jak dodał, spółka w drugiej kolejności będzie prowadzić konsultacje ze stroną społeczną.
Brak rozstrzygnięcia kwestii związanej z aktywami węglowymi, brak wydzielenia przynajmniej części aktywów węglowych, brak zaplanowania jakiegoś kalendarza dekarbonizacji wpłynie na brak możliwości pozyskania części +equity+ do realizacji projektów inwestycyjnych - powiedział wiceprezes.
Jak dodał, gdyby nie doszło do wydzielenia aktywów, grupa zmuszona byłaby do rewizji ambicji inwestycyjnych i do dialogu z instytucjami finansowymi, np. z polskimi bankami, ale - jak wskazał - wyporność polskiego systemu bankowego jest ograniczona.
Pytany, czy nie lepiej byłoby przeprowadzić IPO dla projektów odnawialnych, Górski odpowiedział: - Można to zrobić, tylko pytanie w czym się chce mieć 100 proc. Z naszego punktu widzenia energetyka odnawialna jest perspektywiczna. Warto wcześniej przeprowadzić dyskusję, jak doprowadzić do tego, by zwiększyć możliwość do absorpcji finansowania na poziomie PGE.
W ostatnim wywiadzie dla agencji informacyjnych minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski informował, że decyzje o aktywach węglowych w spółkach energetycznych powinny zapaść w ciągu roku i nie muszą być tak zero-jedynkowe jak w projekcie NABE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.