Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w komunikacie, że Główny Geolog Kraju prof. Krzysztof Galos zaakceptował plan prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 r. i w latach następnych. Nowy plan dotyczy m.in. poszukiwania złóż wodoru naturalnego, dalsze szczegółowe rozpoznanie potencjału złożowego m.in. niklu, kobaltu, rozwoju geotermii czy prace nad systemem zarządzania zagrożeniami osuwiskowymi.
Ministerstwo podkreśla, że plan zawiera zadania z zakresu geologii istotne dla rozwoju gospodarczego Polski, w tym m.in. dla transformacji energetycznej, zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju, ochrony środowiska, edukacji i promowania właściwych postaw w społeczeństwie.
- W obecnej sytuacji geopolitycznej niezwykle istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju. Rozwój nowych technologii sprawia, że popyt na surowce rośnie – zmienia się tylko jego charakter. Transformacja energetyczna nie byłaby możliwa bez realizacji projektów z zakresu geologii, a do produkcji „zielonej energii” potrzebujemy wielu surowców mineralnych. Realizacja zadań państwowej służby geologicznej, ujętych w Planie prac, przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski, zwiększenia komfortu życia mieszkańców naszego kraju oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego państwa - tłumaczy cytowany w komunikacie Główny Geolog Kraju, Krzysztof Galos.
Plan prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 roku i latach następnych jest kluczowym dokumentem dotyczącym realizacji zadań państwa z zakresu geologii.
W planie są ujęte takie zadania, jak dalsze szczegółowe rozpoznanie potencjału złożowego m.in. niklu, kobaltu, magnezytu anomalii magnetycznej Przerzeczyna Zdroju, stwierdzonego wierceniami Przerzeczyn PIG-1 i Przerzeczyn PIG-2. „Nikiel i kobalt znajdują się na liście surowców strategicznych dla gospodarki krajowej i dla Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie.
Poza tym plan zawiera zadania dotyczące „dostarczenie organom państwa rzetelnej informacji o występowaniu wodoru naturalnego w Polsce". „Wodór jest jednym z czystych surowców energetycznych. Wyniki realizacji tego zadania mogą przyczynić się do realizacji celów klimatycznych (redukcji emisji gazów cieplarnianych)" – podkreśla ministerstwo.
Plan zawiera także zebranie, opracowanie i udostępnienie danych niezbędnych do stworzenia systemu skutecznego zarządzania zagrożeniami osuwiskowymi oraz długoterminowe wsparcie rozwoju instalacji urządzeń płytkiej geotermii - jako jednej z energii odnawialnych - wykorzystującej naturalne ciepło Ziemi. „Realizacja zadania pozwoli na zwiększenie efektywności ekologicznej systemów geotermii niskotemperaturowej poprzez wskazywanie miejsc o dużym potencjale energetycznym” – można przeczytać w komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.