Tłumy mieszkańców bytomskiej dzielnicy Rozbark, a i nie tylko, przyszły w sobotę 7 września na uroczyste odsłonięcie napisu „Rozbark” na murze oporowym kopalni. Historyczny napis, który witał wjeżdżających do miasta, zniknął podczas likwidacji zakładu górniczego. Po latach, dzięki inicjatywie miłośników lokalnej historii, możemy podziwiać jego kopię.
Ostatnią tonę węgla z kopalni Rozbark wydobyto 31 lipca 2004 r. Do 2006 trwała likwidacja zakładu, zniknął też napis „Kopalnia Rozbark” z muru oporowego. - Do dzisiaj nikt nie wie, kto go zlikwidował i jak to się w ogóle stało, że zniknął - mówi Stefan Krawczyk, prezes Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku. - Gdy kilka tygodni temu dostałem zdjęcie z próbnego ustawienia napisu, nie powiem, łezka się w oku zakręciła. To, że ten napis znowu jest, zrobiło na mnie duże wrażenie - podkreślał podczas sobotniej uroczystości.
Napis udało się zamontować dzięki inicjatywie Dobromira Bujaka, prezesa Klubu Sportowego Skarpa Bytom oraz Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.
Obiekty dawnej KWK Rozbark wpisane są do rejestru zabytków województwa śląskiego, dlatego każda inwestycja, a taką jest również montaż napisu na zabytkowym murze oporowym, wymagała uzyskania pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Każda z liter napisu ma wysokość około 2 m, odzwierciedla wymiary historycznego napisu.
W odsłonięciu napisu, które odbyło się w ramach Święta Rozbarku, brali udział nie tylko mieszkańcy Bytomia, ale i ościennych miast. Spora grupa ubrana była w stroje regionalne. Była także orkiestra górnicza oraz ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Na początku odśpiewano hymn górniczy.
Napis przepasany zielono-czarną wstążką odsłonili: senator Halina Bieda, Joanna Bojczuk, członek zarządu województwa śląskiego oraz Stanisław Strojek, ostatni dyrektor kopalni Rozbark.
Kopalnia Węgla Kamiennego Rozbark, dawnej Heinitzgrube została uruchomiona w 1863 r. W 1971 r. połączona została z kopalnią Łagiewniki, a w 1999 r. KWK Rozbark w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy Bytom II. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 r. – wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 r.
Od 2021 r. w zrewitalizowanych obiektach dawnej KWK „Rozbark” działa jedno z największych i najnowocześniejszych w Europie Centrów Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Z kolei dawna cechownia od dekady jest sceną Teatru Rozbark.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.