W ruchu Halemba kopalni Ruda działa najnowsza instalacja kogeneracyjna z dwoma silnikami metanowymi. W całej Polskiej Grupie Górniczej pracuje już 1️0 takich agregatów prądotwórczych zasilanych metanem z kopalń – informują przedstawiciele PGG w mediach społecznościowych.
Jak wskazują, łączna moc tych instalacji to 18,5 MWe. Do końca 2024 r. w zakładach spółki ma ruszyć jedenasty agregat, a według planów na lata 2025-2027 PGG chce zbudować kolejnych 6-7 agregatów o mocy 9-11 Mwe.
Przedstawiciele PGG na przykładzie silnika o parametrach 2 MW mocy elektrycznej i 2 MW mocy cieplnej, który działa m.in. w ruchu Marcel, wyliczają jakie korzyści można uzyskać z takiego wykorzystania kopalnianego metanu.
Silnik spala 8 m sześc. czystego metanu na minutę, czyli prawie 4 mln m sześc. rocznie, co pozwala zagospodarować prawie 100 proc. metanu pozyskiwanego pod ziemią w kopalni Marcel. Agregat produkuje 1300 MWh energii elektrycznej i ok. 1670 GJ ciepła na miesiąc, czyli ok. 15,5 tys. MWh energii elektrycznej oraz 20 tys. GJ ciepła w ciągu roku. Całość produkcji jest zużywana przez kopalnię i pozwala zaoszczędzić rocznie ok. 1️2 mln zł na zakupie energii elektrycznej oraz 1️ mln zł na zakupie ciepła.
Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Obecnie spółka zatrudnia ok. 36,7 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech autor przeczyta te bzdury jakie pisze nt. ilości spalanego metanu
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.