Rząd chce, aby powstały trzy instalacje do odsalania wód kopalnianych. Koszt budowy każdej z nich ma sięgnąć ok. 1,5 mld zł. Te pieniądze mają wyłożyć spółki górnicze – węglowe oraz KGHM. Jak z wodami kopalnianymi radzi sobie miedziowy gigant?
Poprosiliśmy, aby przedstawiciele KGHM odnieśli się to rządowych planów budowy instalacji do odsalania wód kopalnianych.
- Trwa etap ustaleń. KGHM Polska Miedź własne działania na rzecz odsalania wód dołowych. Po przeprowadzeniu pełnej analizy spółka określi ich zakres wraz z ustaleniem koniecznych nakładów do ich realizacji – wskazali przedstawiciele miedziowej spółki.
Jak zaznaczyli, KGHM w procesach technologicznych, polegających na wzbogacaniu rudy, bazuje na wodzie pochodzącej z odwadniania zakładów górniczych, kierując się zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Miedziowa spółka - w szczególności w okresie od marca tego roku - podjęła szereg działań technicznych zmierzających m.in. do odbudowania zdolności retencyjnych Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most.
- Przeprowadzane są projekty umożliwiające większe wykorzystanie dyspozycyjnej chłonności wód rzeki. W KGHM przeprowadzane są prace modernizacyjne na sieciach wody technologicznej, w tym wymieniane są instalacje rurociągowe. Ponadto, w Zakładach Górniczych Lubin część nieczynnych wyrobisk górniczych, przeznaczono do lokowania wód z Zakładów Górniczych Rudna. Podziemny zbiornik stanowi wsparcie retencyjne dla Żelaznego Mostu, na wypadek występowania niskich poziomów Odry. Ujęcie wód wysoko zmineralizowanych w tym miejscu, czasowo ograniczy poziom mineralizacji wód kierowanych do Odry - informuje miedziowa spółka.
Jak dodają, KGHM prowadzi też analizy biznesowe dotyczące budowy zakładu produkcji soli warzonej z wód kopalnianych wypompowywanych z wyrobisk górniczych. Koncepcja projektu opiera się na zagospodarowaniu wyselekcjonowanego strumienia wód kopalnianych o podwyższonej zawartości soli w planowanej Warzelni Soli zlokalizowanej przy Hucie Miedzi Głogów.
Spółka podsumowuje, że podejmowane inicjatywy dotyczą kilku obszarów: wydzielenia strumienia wód słodkich i kierowana go do procesów oczyszczania i dalszego zastosowania na potrzeby miasta Lubin; działań inwestycyjnych związanych z rozbudową sieci rurociągów i pompowni dołowych celem selektywnej gospodarki wodami oraz czasowego magazynowania wysoko zmineralizowanych wód kopalnianych w zbiornikach podziemnych i okresowe zmniejszanie zrzutów wód do rzeki Odra oraz rozpoczęcia fazy przygotowawczej budowy Zakładu Produkcji Soli Warzonej
KGHM zaznacza również, ze realizuje zrzuty wody technologicznej do Odry zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym, a wszystkie warunki pozwolenia są restrykcyjnie przestrzegane i wykonywane.
- Spółka ma wypracowane metody zrzutu w zależności od przepływu wód oraz stanu zasolenia rzeki Odry. KGHM Polska Miedź dotrzymuje określonych w pozwoleniu parametrów zrzutu, co potwierdzają raporty i analizy, którymi dysponują służby środowiskowe – argumentują przedstawiciele KGHM.
- Miedziowa spółka na bieżąco współpracuje ze służbami ochrony środowiska, w celu prowadzenia bezpiecznego zrzutu wody technologicznej do rzeki Odry. Przedstawiciele KGHM uczestniczą w spotkaniach grupy roboczej ds. rekomendowania ograniczenia zrzutów i zrzut dostosowany jest do zaleceń i rekomendacji z tych posiedzeń - dodają.
KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.