Temat odsalania wód kopalnianych otwiera najnowszy numer „Górniczej”, który trafi do rąk Czytelników w piątek, 30 sierpnia. W nowym wydaniu szeroko zajmujemy się tym zagadnieniem. Przypomnijmy, że przedstawiciele rządu chcą, aby spółki wydobywcze wybudowały instalacje do odsalania. Koszty to jednak miliardy złotych. Opisujemy także, co do tej pory zostało już zrobione i jak spółki wydobywcze radzą sobie w z wyzwaniem w postaci zasolonych wód. Tematem tym zajęli się redaktorzy - Jacek Madeja, Maciej Dorosiński, Kajetan Berezowski i Aldona Minorczyk-Cichy. Do sprawy Odry i złotych alg w swoim felietonie odnosi się także ekspert górniczy Jacek Korski.
Wracamy także do wstrząsu w ruchu Rydułtowy kopalni ROW, który miał miejsce 11 lipca. Po nim z eksploatacji został wyłączony rejon E1. Staramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda sytuacja w kopalni i od czego będzie zależało ewentualne wznowienie robót górniczych. Przyglądamy się także, jak wygląda proces zwolnień grupowych, którymi w Polskiej Grupie Górniczej zostali objęci emeryci. Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. zarząd PGG zawiadomił organizacje związkowe działające w spółce o zamiarze przeprowadzenia od września tego roku zwolnień grupowych. Początkowo spółka zakładała, że zwolnienia obejmą 435 pracowników – w tym 291 pracowników dołowych, 73 pracowników administracyjno-biurowych oraz 71 pracowników powierzchni. Finalnie ta liczba okazała się jednak mniejsza niż zakładano. Więcej na ten temat w tekście red. Jacka Madei.
Spoglądamy także na światowy rynek węgla. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej zużycie węgla na świecie utrzyma się w tym i przyszłym roku na zasadniczo stabilnym poziomie. Będzie to wynikiem tego, że niektóre czołowe gospodarki będą wykazywać rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Węgiel będzie dla nich niezbędny niezależnie od szybkiego rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej na całym świecie. O tym, jak przedstawia się sytuacja węgla w różnych częściach naszego globu pisze red. Maciej Dorosiński. W tym numerze kontynuujemy także przegląd polskich zasobów geologicznych. Po węglu kamiennym i brunatnym oraz gazie ziemnym na tapetę bierzemy ropę naftową.
Wracamy także do przeszłości. Red. Monika Krężel w swoim cotygodniowym cyklu przypomina, czym żyło polskie górnictwo 30 lat temu, a więc w chwili, gdy ukazały się pierwsze wydania Trybuny Górniczej.
Z kamerą i aparatem wybraliśmy się także do stulatka z Siemianowic Śląskich. W tym roku takie okrągłe „urodziny” obchodzi szyb Bańgów, który obecnie służy Centralnemu Zakładowi Odwadniania Kopalń należącemu do struktur Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
W ostatnich tygodniach głośno jest o PKP Cargo. Red. Aldona Minorczyk-Cichy opisuje sytuację największego polskiego przewoźnika kolejowego, który został zaangażowany przez poprzednią ekipę rządową w przewozy węgla. Co doprowadziło do sytuacji, ze spółka musi przechodzić przez postępowanie sanacyjne?
Przyglądamy się także sprawie zabrskiego Muzeum Górnictwa Węglowego, które ma być zarządzane przez marszałka województwa śląskiego. MGW jest jednym z największych w Europie ośrodków chroniących dziedzictwo górnictwa węglowego. Obecnie w 51 proc. jest w gestii miasta Zabrze, w 49 proc. – Urzędu Marszałkowskiego. Od 1 stycznia 2025 r. MGW ma być w całości zarządzane przez województwo.
W tym numerze zachęcamy także do spotkania z Marianem Knapikiem, malarzem-amatorem z Katowic, który chce w swoich pracach zachować magiczny Śląsk oraz do odwiedzenia bytomskiego schronu, który znajduje się pod opieką bytomskiego Stowarzyszenia Pro Fortalicium, sprawującego opiekę nad zabytkowymi obiektami fortyfikacyjnymi i udostępniania ich zwiedzającym.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.