Kolejna wieża szybowa na Śląsku została wysadzona w powietrze. Tym razem po stronie czeskiej. Chodzi o wieżę szybową byłej kopalni Łazy w Orłowej, do niedawna wizytówce regionu karwińskiego.
Do wysadzenia 85-metrowego obiektu użyto 8 kg materiałów wybuchowych.
Termin operacji podano do publicznej wiadomości, to też w pobliżu spotkali się byli pracownicy kopalni.
- Rozpocząłem tutaj w 1971 r., a skończyłem 28 lat później, czyli w 1999 r. Jest mi naprawdę przykro z powodu tak szybkiego rozstania z górnictwem, kopalnia mogła kontynuować wydobycie jeszcze przez kilka lat – powiedział emerytowany górnik Jan Burdej cytowany przez dziennik iDnes.
Po detonacji i upadku wieży wzniosła się gęsta chmura pyłu, która niesiona wiatrem bezbłędnie skierowała się w stronę najgęstszego tłumu gapiów.
Wcześniej o pozostawienie obiektu wnioskowali przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa Kulturowego, ale na jego zakonserwowanie trzeba byłoby wydać miliony koron. Chętnych nie było.
- Aby uwolnić obszar uderzenia wcześniej rozebraliśmy kilka starych budynków w bezpośrednim sąsiedztwie wieży szybowej – zdradził Jiří Golasowski, zastępca dyrektora przedsiębiorstwa państwowego Diamo (czeska SRK).
- W przypadku terenu po kopalni Lazy planowane jest przekształcenie go w strefę przemysłową, która mogłaby pozyskać inwestora strategicznego – dodał.
- Myślę, że jest to kwestią czasu. Wykorzystanie wspomnianych terenów uzależnione jest od tempa rewitalizacji tego terenu – dodała Nikola Birklenova, rzeczniczka hetmana morawsko-śląskiego.
Likwidacja kopalni Łazy rozpoczęła się w 2021 r. Łącznie zasypano trzy szyby z czego jeden częściowo, ponieważ będzie nadal wykorzystywany do eksploatacji metanu.
- O ile dwa szyby zasypaliśmy w stosunkowo szybkim tempie, to ten trzeci trzeba było zabetonować, a to wymagało specjalistycznych działań, które w sumie zajęły półtora roku.
- Według obecnego planu rewitalizacyjne na terenie kopalni Łazy powinny zakończyć się w 2026 r. – podsumował Golasowski.
Film z operacji wysadzenia w powietrze wieży szybowej kop. Łazy zrealizowało i udostępniło przedsiębiorstwo Diamo w Ostrawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.