Na elewacji budynku wieży szybowej dawnej kopalni Jeremenko w Ostrawie Vítkovice ratownicy z Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Ostrawie wymieniają szklane oprawy.
Prace – jak podano w informacji GSRG (HZBS) - prowadzone są przy użyciu sprzętu wspinaczkowego przez wyspecjalizowaną grupę wysokościowców. Ratownicy najpierw schodzą po krawędzi dachu budynku na wyznaczone miejsce, a następnie opuszczają się w dół na linach. Jest to bardzo trudne zadanie, albowiem cienkie szkło często pęka. W rezultacie istnieje ryzyko urazu.
Ratownicy wyposażeni zostali wyposażeni w opaski uciskowe (dławiki) na wypadek skaleczenia, dzięki czemu są w stanie samodzielnie zatamować ewentualne krwawienie będące skutkiem skaleczenia. Po usunięciu dotychczasowej szyby, nowa transportowana jest ręcznie za pomocą sprzętu wspinaczkowego do miejsca przeznaczenia i montażu. Ratownicy wysokościowcy muszą przez cały czas zachować czujność i komunikować się ze sobą.
Początki kopalni węgla kamiennego Jeremenko (dawniej Nová jáma – Neuschacht, Louis) datuje się na 1891 r. Węgiel wydobywano na głębokość 590,4 m. W 1892 r. rozpoczęto drążenie drugiego szybu do ostatecznej głębokości 819 m, a w 1943 r. - trzeciego. W 1966 r. osiągnięto końcową głębokość 1062 m.
Wybudowano również 53-metrową wieżę szybową w kształcie litery T - zwaną „młotową”, z platformą widokową na wysokości 43 m. Na konstrukcji stalowej posadowiona jest maszynownia z uchylnymi szklanymi fasadami.
W latach 1896–1992 kopalnia Jeremenko wydobyła 28,5 mln ton węgla kamiennego. W związku z likwidacją górnictwa węgla kamiennego w rejonie Ostrawy, 1 stycznia 1993 r. zakończono wydobycie. Od 2001 roku wieża górnicza uznana jest za zabytek kultury.
Obecnie na terenie Kopalni Jeremenko znajdują się pompy wodne, które od 2001 r. zapewniają stabilność poziomu wód gruntowych w części obszaru Karwina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.