Wojewoda śląski Marek Wójcik zdecydował o przedłużeniu zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego. Śląski Urząd Wojewódzki poinformował w poniedziałek, że zakaz będzie obowiązywał przez kolejny tydzień - do 2 września 2024 r.
Zakaz korzystania z Dzierżna Dużego i IV sekcji Kanału Gliwickiego został wprowadzony 5 sierpnia. Powodem było wysokie stężenie złotej algi i masowe śnięcie ryb. Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach dotychczas wyłowiono ich ponad 122 tony.
Wojewoda podjął decyzję o przedłużeniu zakazu korzystania ze zbiornika Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego (...) W wodach zarówno Dzierżna Dużego, jak i IV sekcji Kanału Gliwickiego nadal utrzymuje się wysoki poziom złotej algi i nadal trwają prace związane z usuwaniem skutków jej zakwitu - powiedział dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Mucha.
Dodał, że decyzja wojewody zapadła po uzyskaniu rekomendacji ze strony Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz Polskiego Związku Wędkarskiego.
Formalnie rozporządzenie w tej sprawie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Natomiast do 31 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Powodem jest prowadzony w rzece eksperyment neutralizacji złotej algi przy użyciu nadtlenku wodoru (H2O2).
Eksperyment odbywa się na Kłodnicy, ponieważ tam przez IV sekcję Kanału Gliwickiego trafia zawierająca złotą algę woda z Dzierżna Dużego, która następnie przedostaje się do Odry.
Stosowany m.in. w przemyśle perhydrol to około 30-proc. roztwór nadtlenku wodoru, a woda utleniona to około 2-proc. roztwór tego samego związku chemicznego. Natomiast dawka dozowana do Kłodnicy jest tysiąckrotnie niższa niż w przypadku wody utlenionej.
Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że dozowanie nadtlenku wodoru do Kłodnicy spowodowało zmniejszenie poziomu złotej algi w wodzie o 95-99 proc. Dodała, że to jedynie próba znalezienia sposobu na incydentalną neutralizację złotej algi, a prace nad rozwiązaniami systemowymi trwają.
Równolegle pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury odbył się eksperyment dotyczący neutralizacji złotej algi przy pomocy preparatu na bazie krzemu, który mógłby być wykorzystywany w zbiornikach z wodą stojącą, np. w jeziorach. Trwa analiza jego wyników pod kątem możliwości wykorzystania na dużym obszarze, takim jak np. Dzierżno Duże.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.