W czwartek, 22 sierpnia, wojewoda śląski Marek Wójcik zorganizował posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omawiana była sytuacja na zbiorniku Dzierżno Duże oraz na rzece Kłodnicy.
W ostatnim czasie zanotowano znaczący spadek liczby martwych ryb wyławianych ze zbiornika Dzierżno Duże i – według opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach – padły one przed kilkoma dniami. Kolejne badania liczebności złotej algi w litrze wody w Dzierżnie Dużym i w IV sekcji Kanału Gliwickiego także wykazują wyraźny trend spadkowy.
Działania w tym rejonie wciąż jednak trwają, w związku z czym w dalszym ciągu obowiązuje zakaz korzystania zarówno ze zbiornika Dzierżno Duże, IV sekcji Kanału Gliwickiego, jak i rzeki Kłodnicy. Chodzi nie tylko o umożliwienie pracy pracującym na miejscu służbom, ale również o maksymalne ograniczenie możliwości przeniesienia złotej algi na inne akweny.
- Wypracowaliśmy rekomendacje dotyczące kolejnych działań. Staramy się przede wszystkim ograniczyć przepływ wody z zagrożonego obszaru do Odry – śluzy w dalszym ciągu są zamknięte, a woda spływająca Kłodnicą jest oczyszczana. Skupiamy się również na zachowaniu przy życiu ryb wciąż bytujących w zbiorniku, nieustannie poprawiając stan wody i warunków do życia. Wciąż trwają też prace związane z uprzątnięciem śniętych ryb – powiedział Marek Wójcik.
Bezpośrednio po posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego zorganizowano briefing prasowy, w którym udział, poza wojewodą śląskim, wzięli również prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Agata Bucko-Serafin, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Marcin Jarzyński oraz Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.