REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
25 sierpnia 2024 10:00 Trybuna Górnicza autor: Kajetan Berezowski 1.4 tys. odsłon

Turystyka to nie tylko górskie wędrówki, wyjazdy nad jeziora lub nad morze. Nasi Czytelnicy prezentują swoje hobby

Marcin Mikoś triumfalnie opuszcza polskie Wybrzeże po udanej inauguracji zawodów Poland Extreme Triathlon
fot: archiwum Marcina Mikosia

Aktywność fizyczna poprawia nastrój, pozwala zadbać o sylwetkę i zdrowie, wzmacnia serce i poprawia wydolność oddechową. W jaki zatem sposób przyjemnie, z korzyścią dla siebie i rodziny, spędzić resztę tegorocznego sezonu urlopowego? Ci z naszych Czytelników, którzy zdecydowali się zaprezentować swoje sportowe hobby na łamach „Górniczej”, propozycji zawsze mieli wiele.

– Nie ma niczego piękniejszego od gór jesienią. Szlaki górskie w Polsce są niemal idealne właśnie na tę porę roku. Jednym z kierunków będą zatem Tatry. Być w Zakopanem i nie stanąć na Gubałówce to tak, jakby pojechać do Watykanu i nie zobaczyć papieża. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych i najbardziej popularnych gór w Tatrach. Leży ona 1120 m n.p.m. Stąd prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe, wiodące do Chochołowa, Kościeliska, Poronina, Zębu czy Dzianisza. Odwiedzając stolicę polskich Tatr, koniecznie należy przejść się do Doliny Kościeliskiej lub Chochołowskiej i wreszcie spojrzeć na Morskie Oko liczące 25 ha powierzchni! – zachęcał Mateusz Sarna z ZG Sobieski, działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Skaliste szlaki Gór Stołowych, otoczone dolinami Łysogóry, czy też zalesione zbocza Beskidu Żywieckiego również warto odwiedzić.

Jednak turystyka to nie tylko górskie wędrówki, wyjazdy nad jeziora lub nad morze. Na turystycznej mapie Polski z roku na rok przybywa szlaków nizinnych. Te liczą już setki kilometrów. W ostatnich latach wiele odnowiono. I w tym kontekście warto polecić Jurę Krakowsko-Częstochowską. To wyjątkowe miejsce w województwie śląskim. Wypoczynek w otoczeniu pięknych skalnych wąwozów gwarantowany. Storczyki, przylaszczki, widłaki, skrzypy, paprocie lub mech podglądniecie w wielu rezerwatach przyrody, bo wytyczono pośród nich specjalne szlaki przyrodnicze i poruszanie się tam jest zgodne z obowiązującymi przepisami o ochronie przyrody. Oczywiście wizytówką Jury jest Szlak Orlich Gniazd, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szlaków w kraju, cieszący się ugruntowaną renomą i dużą popularnością, możliwy do pokonywania zarówno pieszo, jak i rowerem. Polecam liczący 152 km Szlak Warowni Jurajskich, na którego trasie leżą XIV-wieczne strażnice obronne. Oznaczony kolorem niebieskim stanowi obecnie ważne uzupełnienie pieszego wariantu Szlaku Orlich Gniazd, z którym w wielu miejscach się krzyżuje. Trzeba się po prostu tam wybrać.

Błażej Marczykowski, dyspozytor w ruchu Bobrek kopalni Bobrek-Piekary w Bytomiu, długo zastanawiał się, w jaki sposób aktywnie spędzać czas. Wybór padł na jednoślad.

– Uwielbiam prędkość, dystans i gładkie asfalty. Moja kolarzówka posiada ramę i koła aluminiowe. Na zeszłoroczną Barbórkę kupiłem rower karbonowy, z kołami wykonanymi również z włókna węglowego o stożkach 50 mm. To są najlżejsze rowery, świetnie się spisują przede wszystkim na podjazdach, gdzie każdy gram jest na wagę złota. Ramy karbonowe znacznie lepiej pochłaniają drgania spowodowane nierównościami na szosie. Mając taki rower, pomyślałem o nieco dłuższej trasie. No i tak zrodził się pomysł podróży z Bytomia na Hel – opowiadał o swej pasji cyklista w Bobrka.

Trasa wyprawy wiodła przez Częstochowę, Kłobuck, Pajęczno, Zduńską Wolę, Kłodawę, Ciechocinek, Toruń, Starogard Gdański, Gdańsk, Sopot, Gdynię i Władysławowo, Zatokę Pucką na Hel.

– Jadąc rowerem, należy wykazać sporą czujność, zwłaszcza w porze nocnej. Spotkanie z dziką zwierzyną może zakończyć się fatalnie zarówno dla cyklisty, jak i roweru. Nocą przejeżdżałem przez Toruń. Bardzo mi się podobało to miasto spowite snem i ciszą. Lekki kryzys przechodziłem przed Starogardem pomiędzy 4 a 6 rano. Zatrzymałem się, żeby wstąpić do Biedronki. Zjadłem posiłek, uzupełniłem bidony i dalej w drogę. Widoczny spadek prędkości poczułem dopiero wjeżdżając do Gdańska. Tempo spadało wraz z pokonywaniem Trójmiasta. W samym Gdańsku zrobiłem sobie przerwę. Gdzie poszedłem? Oczywiście, że nad morze. Byłem szczęśliwy, że udało mi się dotrzeć cało i zdrowo nad Bałtyk i zrealizować plan, tak jak sobie to obmyśliłem – przyznał nam po powrocie z tej dalekiej wyprawy.

Robert Krawenda z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit to specjalista z dziedziny terapii rowerowej. W 2019 r. odbył 300-kilometrową rowerową wyprawę na Gubałówkę. Zajęło mu to 12 godzin, łącznie z przerwami i wykonywaniem zdjęć. Rower to jego zdaniem środek lokomocji w sam raz na każdą porę roku.

– Nie ma złych warunków pogodowych. Zły może być tylko sprzęt. Rower należy odpowiednio przygotować pod względem technicznym. Dobre oświetlenie, kamizelka odblaskowa, kask i w drogę – wyjaśniał.

Wielokrotnie stawał na podium w biegach na różnych dystansach, począwszy od 5 km, a kończąc na prawie 100 km. Wziął nawet udział w słynnym Beskid Extreme Triathlon, czyli popularnym Diablaku. A to już nie są przelewki. Zawody rozpoczynają się od pływania na dystansie 3,8 km w Jeziorze Żywieckim. Z kolei trasa rowerowa wiedzie przez dwie pętle po 90 km każda. Profil górski ma 3200 m przewyższenia z dwukrotnym podjazdem na Kubalonkę i Przełęcz Salmopolską.

– Dokładnie 180 km rowerem, następnie pływanie i bieg z Żywca przez masyw Babiej Góry do schroniska, czyli ok. 45 km. Dobiłem do mety, co uważam za sukces. Ale powiem otwarcie: poradziłem sobie na trasie także dzięki temu, że wcześniej odbyłem dwutygodniowy obóz treningowy w Beskidzie Niskim w Uściu Gorlickim. To był również trudny teren. Dopiero wówczas uświadomiłem sobie, że stać mnie na więcej, niż sądzę – wspominał.

Z kolei Marcin Mikoś, ratownik z ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek, triumfował w pierwszej edycji Poland Extreme Triathlon. Ta niesamowita rywalizacja wiodła od Bałtyku do Tatr. Zmagania zakończył z czasem 45 godzin i 30 minut, o niemal 8 godzin lepiej od drugiego zawodnika na mecie!

Przed laty Mikoś założył team pod nazwą Wujek Biega. Grupa miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu startowała w biegach na różnych dystansach.

– Zawsze byłem aktywny sportowo. Kiedyś się wspinałem. Gdy służyłem w wojsku, regularnie brałem udział w jakichś zawodach. Bieganie, tory przeszkód to był mój konik. Już w cywilu kupiłem sobie rower. Kolega zachęcił mnie do wyjazdu w góry, żebym spróbował, jak jeździ się w trudniejszych warunkach terenowych. Spodobało mi się to i niedługo potem rozpocząłem starty w zawodach enduro. Dyscyplina ta polega na pokonywaniu tras o różnych nawierzchniach, naszpikowanych różnymi trudnościami, zwłaszcza częstymi zjazdami i podjazdami – opowiadał o sobie Marcin Mikoś.

Kolejny wyczerpujący bieg i kolejny triumfator. Tomasz Oślizło z ruchu Chwałowice kopalni ROW stanął przed trzema laty na podium zawodów Hałda Run Extreme w Suszcu. Znalazł się w gronie najlepszych biegaczy przełajowych w Polsce. Trasa również do łatwych nie należała. Stromy zbieg z hałdy, leśna ścieżka, a następnie ponowna wspinaczka na szczyt hałdy i czym prędzej do mety. W sumie ok. 350 m przewyższeń.

Tych sukcesów z pewnością nie byłoby bez treningów, a przede wszystkim dobrych chęci. Kiedyś przecież trzeba zacząć, sprawdzić swoje możliwości i wytrwale dążyć do celu. Nade wszystko liczy się aktywność fizyczna. Warto więc spróbować!

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • FAXMN
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Zakłady mają zostać połączone w kopalnię jednoruchową
8 października 2024
21.7 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]