Już w najbliższy piątek, 23 sierpnia, ukaże się kolejny, 33. numer Górniczej. Otwiera go tym razem artykuł autorstwa red. Macieja Dorosińskiego „Spadek po kopalni Siersza”. Spółka Restrukturyzacji Kopalń podejmuje wszelkie działania, by zabezpieczyć tereny, na których występują zapadliska. Ogromna dziura w ziemi, zniszczone nagrobki – tak we wrześniu 2022 r. prezentował się cmentarz w małopolskiej Trzebini po wystąpieniu zapadliska. Konieczne stało się wprowadzenie ograniczeń w użytkowaniu nekropolii. Sytuacja w sierpniu wróciła jednak do normy. Na terenie cmentarza zakończone zostały bowiem prace zlecone przez SRK.
Spółki węglowe objęte zapisami tzw. umowy społecznej dla górnictwa przygotowały zmiany legislacyjne. Czego te zmiany dotyczą i w jaki sposób mają ułatwić funkcjonowanie branży węglowej? O tym pisze red. Jacek Madeja.
Dobiegły końca badania nad termochemicznym przetwórstwem osadów ściekowych, realizowane przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy (GIG-PIB) w ramach projektu HYCOSS. Naukowcy pracowali nad rozwojem technologii hydrotermalnego upłynniania (HTL) osadów ściekowych, ukierunkowanej na wytwarzanie biopaliw płynnych tzw. II generacji. Do lektury tego materiału zachęca jego autor Kajetan Berezowski.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień w PKP Cargo w okresie od 25 lipca 2022 r. do 31 lipca 2023 r. – poinformowało PKP Cargo. Sprawa dotyczy tzw. decyzji węglowej rządu premiera Mateusza Morawieckiego, którą boleśnie odczuł nie tylko największy towarowy przewoźnik, ale też spółki, które dostały polecenie importu surowca, oraz polscy producenci, których urobek zamiast do elektrowni trafiał na zwały. Topem śledztwa podąża red. Aldona Minorczyk-Cichy.
Warto też przeczytać kolejny artykuł tej samej autorki: Węgiel wciąż na podium. Rachunki grozy? Przepisy temu sprzyjają. Czym ogrzewać mieszkanie, aby jak najmniej zapłacić za ciepło? Już za miesiąc możemy uruchamiać swoje piece!
Poza tym o krajowych zasobach błękitnego paliwa pisze red. Maciej Dorosiński. Z kolei red. Jacek Madeja podsumowuje wyniki finansowe KGHM za pierwsze półrocze.
Publikujemy ponadto kolejny felieton dr inż. Jacka Korskiego oraz rozmowę z Jarosławem Wieszołkiem, prezesem zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń, którą przeprowadził red. Maciej Dorosiński.
Do historii naszych publikacji jak co tydzień sięga red. Monika Krężel. Red. Tomasz Rzeczycki rysuje sylwetkę kierowcy z kopalni uranu w Kowarach, z czasów, kiedy zakładem zarządzali Rosjanie. Jego wspomnienia z tamtego czasu odbiegają od obiegowych opinii na temat górnictwa uranowego w czasach stalinizmu. Red. Maciej Dorosiński przypomną górnicze rekordy Guinnessa, a red. Kajetan Berezowski przypomina sylwetki naszych pasjonatów, którzy zachęcają do zdrowego trybu życia, zwłaszcza, że tegoroczne lato wcale nie powiedziało ostatniego słowa i warto korzystać z jego uroków.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.