Na początku sierpnia nadzór górniczy wydał decyzję o częściowym wstrzymaniu ruchu zakładu górniczego w Rydułtowach. Decyzja ta dotyczy prowadzenia robót górniczych w pokładach 703/1-2 i 706 w rejonie E1. Zapytaliśmy przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej (PGG), do której należy ruch Rydułtowy (kopalnia ROW), o to jaki ta decyzja ma wpływ na funkcjonowanie zakładu.
Chodzi o decyzję wydaną przez dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego dotyczącą częściowego wstrzymania ruchu zakładu górniczego w Rydułtowach. Decyzja ta dotyczy prowadzenia robót górniczych w pokładach 703/1-2 i 706 w rejonie E1 w wyrobiskach, gdzie ujawniły się skutki wstrząsów z 11 i 14 lipca tego roku. Przypomnijmy, że wcześniej - tuż po tąpnięciu z 11 lipca -wyłączony z eksploatacji został rejon w znajdujących się niżej położonych pokładach 712+713 w partii E1, gdzie wcześniej pracowała jedna z dwóch ścian w ruchu Rudułtowy.
- Decyzja wydana przez organ nadzoru górniczego dotyczy wyrobisk wykonanych w pokładach w partii E1, w której wystąpiło tąpnięcie w dniu 11.07.2024 r. Kopalnia nadal prowadzi roboty górnicze w pozostałych partiach zgodnie z zatwierdzonym planem ruchu i obowiązującymi harmonogramami robot górniczych. W partii E1 w pokładach 706 i 703/1-2 prowadzono roboty przygotowawcze dla udostępnienia i uruchomienia planowanych do eksploatacji ścian wydobywczych – mówi Damian Borgieł, dyrektor biura produkcji, gospodarki złożem i zagrożeń naturalnych PGG.
- Do czasu wykonania analizy, o której mowa w decyzji OUG, a która pozwoli na podjęcie kolejnych kroków w celu określenia możliwości i sposobu prowadzenia robót górniczych w partii E1, za wcześnie jest na jakiekolwiek miarodajne oceny, natomiast spekulacje i przypuszczenia w tym zakresie mogą tylko wprowadzić niepotrzebne zamieszanie. Sprawa wymaga opracowania wielu analiz i rozpatrzenia licznych wariantów tak, aby można było w bezpieczny sposób prowadzić roboty górnicze w tym rejonie – dodał Borgieł.
Jak wskazują przedstawiciele PGG, przy dotychczasowym dwuścianowym modelu eksploatacji w Rydułtowach, wstrzymanie robót górniczych w partii E1 oznacza redukcję zdolności produkcyjnych ruchu Rydułtowy mniej więcej o połowę.
„Jednak natychmiast postanowiono już doraźnie przekierować część sił, które dotąd zaangażowane były w wyłączonej partii E1 w Rydułtowach, do prac wydobywczych w innych miejscach kopalni w oparciu o połączony pod ziemią ruch Marcel kopalni ROW. To znaczy, że skala redukcji będzie finalnie znacznie mniejsza” – poinformowali przedstawiciele PGG.
Do wstrząsu w ruchu Rydułtowy doszło na poziomie 1200 m, w pokładzie 712/1-2+713/1-2 w rejonie drążonej pochylni równoległej 1200-E1. Jego energię określono na 2,4x10^7 J. W rejonie zdarzenia znajdowało się 78 górników, z których większość zdołała się wycofać. Jak ustalono, miejsca zdarzenia nie opuściło dwóch pracowników.
Po ponad 10 godzinach akcji ratownicy dotarli do pierwszego z poszukiwanych. Był jednak martwy. Do drugiego zaginionego ratownicy dotarli po kilkunastu godzinach akcji. Trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, nie miał obrażeń, które zagrażałyby jego życiu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.