Przygotowany przez MRiT kompleksowy pakiet rozwiązań, mający na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa, będzie w przyszłym tygodniu przedmiotem prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) - poinformował resort rozwoju.
Resort przekazał, że wśród proponowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozwiązań są m.in. tanie mieszkania na wynajem, wsparcie rodzin o przeciętnych dochodach w kredycie mieszkaniowym, zniesienie barier inwestycyjnych i uwolnienie gruntów pod zabudowę. Jak dodano, pakietem rozwiązań MRiT, w przyszłym tygodniu ma się zająć KERM. Według resortu propozycje ministerstwa mają rozwiązać problem zaspokajania potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.
Trzy główne filary to: rozwój budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego (mieszkania na tani wynajem), wsparcie gospodarstw domowych o przeciętnych dochodach w kupnie mieszkania z wykorzystaniem kredytu hipotecznego w warunkach jego skrajnie wysokiego oprocentowania (z projektem ustawy o kredycie mieszkaniowym na start można się zapoznać pod linkiem legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383851), rozwiązania wspierające podaż, ukierunkowane na zniesienie barier inwestycyjnych oraz uwolnienie gruntów pod zabudowę mieszkaniową - czytamy w informacji przesłanej przez Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
W poniedziałek wiceszef resortu funduszy Jan Szyszko powiedział, że w przyszłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma przedstawić kolejną propozycję projektu ws. kredytu naStart. Przypomniał, że obecnie toczy się publiczna dyskusja międzyresortowa nad projektem, a uwagi do niego - poza jego resortem - mają także MF, MKiŚ i kilka innych. Według Szyszki, skoro celem polityki mieszkaniowej państwa jest zwiększenie dostępności mieszkań, to najlepszym przeznaczeniem publicznych pieniędzy jest działanie po stronie podażowej, czyli społeczne budownictwo mieszkaniowe żeby zwiększać dostępność mieszkań tam, gdzie dzisiaj deweloperzy nie budują, przede wszystkim poza największymi aglomeracjami. Wcześniej przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia zapowiadał, że jego ugrupowanie nie poprze programu kredytu mieszkaniowego naStart.
Za projekt ustawy ws. kredytu mieszkaniowego naStart odpowiada MRiT. W połowie sierpnia, szef resortu rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk przekazał, że ostateczny projekt tej ustawy ma być gotowy w sierpniu. Jak mówił wówczas, resort chce wprowadzić rozwiązania zwiększające podaż mieszkań. Jego zdaniem, podatek od pustostanów także powinien być brany pod uwagę. Minister przekazał też, że w nowych przepisach znaleźć się mają rozwiązania skierowane m.in. do osób, których nie stać na mieszkanie, czy szukają nowego lokum w budownictwie społecznym. Dodał, że resort chce wprowadzić rozwiązania mające stymulować podaż mieszkań. Tych mieszkań powinno być więcej na rynku, wtedy też te ceny będą stabilniejsze - zauważył.
Założenia projektu nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa opublikowano w marcu w wykazie prac legislacyjnych rządu. Celem projektu - jak napisano - jest ułatwienie realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej, przywrócenie społecznego charakteru finansowanych z budżetu państwa inwestycji oraz umożliwienie znacznego wzrostu skali inwestycji mieszkaniowych w najbliższych latach. Zaproponowane rozwiązania - jak podano - dotyczą przede wszystkim instrumentu wsparcia samorządów, tj. programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK) oraz programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego (SBC).
Według wcześniejszych zapowiedzi nowy kredyt mieszkaniowy naStart, który ma zastąpić Bezpieczny Kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy, ma zapewnić finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. Zgodnie z propozycją warunkiem uzyskania dopłat w ramach projektu ma być spełnienie kryterium dochodowego, które oparto o pierwszy próg podatkowy, czyli roczny dochód na poziomie 120 tys. zł brutto.
W programie kryterium to ma być modyfikowane wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa domowego. Przekroczenie limitów nie będzie jednak oznaczać wykluczenia z programu - kredytobiorcy, których gospodarstwa domowe przekroczą limit, będą mogły również otrzymać nowy kredyt, jednak w ich przypadku dopłata będzie pomniejszana. Bezdzietni uzyskają dopłatę do rat z oprocentowaniem 1,5 proc. Rodziny z jednym dzieckiem - 1 proc., z dwojgiem 0,5 proc., a z trojgiem i więcej - 0 proc. Kredyt naStart ma być udzielany na okres co najmniej 15 lat, ze stopą oprocentowania na poziomie stałym ustalonym na okres 60 miesięcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.