W poniedziałek, 19 sierpnia, zakończono akcję przeciwpożarową w ruchu Halemba kopalni Ruda należącej do Polskiej Grupy Górniczej - poinformowała Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Działania w zakładzie górniczym zlokalizowanym w Rudzie Śląskiej były prowadzone przez tydzień.
Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, pożar stwierdzono we wtorek, 13 sierpnia, w likwidowanej ścianie 2C/405/1/L na poziomie 1030.
"W chodniku ścianowym równoległym w pokładzie 405/1/L górnicy wykonywali prace profilaktyczne w związku z likwidacją ściany wydobywczej 2C. Czujniki zaalarmowały o szybkim wzroście stężenia CO do niebezpiecznego poziomu, o godzinie 23.03 niezwłocznie rozpoczęto w Halembie akcję ratowniczą. Z zagrożonego rejonu bezpiecznie wycofano na powierzchnię 23 górników, nie było konieczności użycia aparatów tlenowych, nikt nie został poszkodowany" - informowała PGG.
W akcji uczestniczyły zastępy z kopalni oraz z CSRG.
Pożary endogeniczne to naturalne i dość częste zjawisko w górnictwie. Powodem ich powstawania jest samozagrzanie węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli w miejscach po eksploatacji węgla. W przypadku pożaru endogenicznego zwykle nie występuje otwarty ogień, a jedynie zadymienie i podwyższona temperatura.
Zjawisko to wynika z faktu, iż węgiel posiada zdolność do kumulacji ciepła. Jeśli tego ciepła się nie odbiera, a jest nadal dostarczany tlen, następuje wzrost temperatury. Sytuacja taka może trwać nawet miesiącami. Graniczną temperaturą jest - w zależności od rodzaju węgla - ok. 70-80 st. Celsjusza. Po jej przekroczeniu, wzrost temperatury do ok. 300 st. Celsjusza zaczyna postępować znacznie szybciej i wtedy właśnie mamy do czynienia ze zjawiskiem pożaru endogenicznego.
Pożary tego typu zazwyczaj pojawiają się głęboko w złożu. Nie ma więc możliwości aktywnego gaszenia pożaru. Stosuje się metody pasywne, takie jak otamowanie i zamknięcie obszaru, w którym wystąpił pożar. Dodatkowo w obszar ten wtłacza się azot lub dwutlenek węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.