W sobotę 17 sierpnia zakończył się trzymiesięczny okres wypowiedzenia Paktu Gwarancji Pracowniczych w PKP Cargo - przypomnieli w poniedziałkowym komunikacie przedstawiciele spółki. Wypowiedzenie paktu nie wpływa na warunki zatrudnienia pracowników - dodali.
Z dniem 17 sierpnia 2024 r. uległ rozwiązaniu Pakt Gwarancji Pracowniczych. Umowa dotycząca gwarancji pracowniczych i socjalnych dla pracowników zatrudnionych przez Zakłady PKP Cargo S.A. oraz spółki grupy PKP Cargo - podano na stronie spółki.
Zarząd PKP Cargo wypowiedział Pakt Gwarancji Pracowniczych, zawarty we wrześniu 2013 r. pomiędzy spółką a organizacjami związkowymi, 17 maja tego roku.
Jak podano w poniedziałek, wypowiedzenie paktu nie wpływa na warunki zatrudnienia pracowników.
Spółka w maju informowała, że do czasu wypowiedzenia paktu obowiązywało postanowienie o wprowadzaniu corocznej podwyżki płac uzależnionej od wyniku i sytuacji finansowej spółki. Wypowiedzenie paktu - jak podano - jest jednym z rozwiązań w zakresie ograniczenia kosztów, w tym pracowniczych i reorganizacji wprowadzanych przez zarząd spółki w ramach poprawy wyników finansowych PKP Cargo.
To jeden z elementów trwających działań optymalizacyjnych, które mają zapewnić stabilność finansową i dalszy rozwój spółki - informowano wtedy.
W ostatnią środę PKP Cargo poinformowało, że uruchamia proces zwolnień grupowych, a po przeprowadzonych konsultacjach z zakładowymi organizacjami związkowymi, które zakończyły się brakiem porozumienia, został ustanowiony Regulamin Zwolnień Grupowych w centrali i w zakładach spółki, wydany przez zarządcę 14 sierpnia 2024 r.
25 lipca br. sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo, w którym postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne dłużnika - PKP Cargo. Wtedy też sąd wyznaczył zarządcę, którym jest Izabela Skonieczna-Powałka.
Dzień wcześniej zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki. Mają one objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych. Spółka poinformowała wówczas, że szacowana wysokość rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia wyniesie ok. 249 mln zł, a przewidywane oszczędności w skali roku w zakresie kosztów osobowych wynikające z przeprowadzenia zwolnień grupowych sięgną ok. 423,4 mln zł.
Pod koniec maja br. zarząd spółki zdecydował o skierowaniu do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Zaproponował też rozwiązanie zakładowego zbiorowego układu pracy i porozumienia ws. wzajemnych zobowiązań stron układu. W czerwcu zaś podjął uchwałę o jednostronnym rozwiązaniu, z upływem 24-miesięcznego okresu wypowiedzenia, Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, a 27 czerwca zdecydował o złożeniu wniosku do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.