PKP Cargo w restrukturyzacji uruchamia proces zwolnień grupowych; ustanowiony został Regulamin Zwolnień Grupowych w Centrali i w Zakładach Spółki - poinformowała w środę spółka.
PKP Cargo w restrukturyzacji uruchamia proces zwolnień grupowych (...). Po przeprowadzonych konsultacjach z Zakładowymi Organizacjami Związkowymi, które zakończyły się brakiem porozumienia, został ustanowiony Regulamin Zwolnień Grupowych w Centrali i w Zakładach Spółki, wydany przez Zarządcę w dniu 14 sierpnia 2024 r. - wskazano w środowym komunikacie przewoźnika.
Wyjaśniono, że zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 proc. zatrudnionych w PKP Cargo w restrukturyzacji, tzn. maksymalnie 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych. Spółka zapewniła, że pracownikom, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługiwać będzie odprawa pieniężna uzależniona od okresu zatrudnienia.
W komunikacie dodano, że proces zwolnień grupowych został poprzedzony analizą wszystkich stanowisk, uwzględniającą kryteria zarówno ekonomiczne, jak i m.in. efektywność pracy, znaczenie dla kluczowych operacji oraz potencjał do adaptacji w nowych strukturach organizacyjnych.
Szczegółowe kryteria doboru pracowników do zwolnień oraz harmonogram procesu zostały zamieszczone w Regulaminie, który został opublikowany w Intranecie (Centrala) lub w Zakładach Spółki, zgodnie z przyjętym zwyczajem informowania pracowników w danych Zakładzie - poinformowano.
Zgodnie z publikacją, pracownicy objęci procesem zwolnień grupowych będą mogli skorzystać z pomocy szkoleniowej i doradczej. Spółka prowadzić będzie szkolenia rozwijające umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane w przy poszukiwaniu nowej pracy. Szkolenia obejmą m.in. pomoc w pisaniu CV, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych czy kursy obsługi MS Office.
PKP CARGO w restrukturyzacji realizować będzie, we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy, działania typu outplacement wspierające zmianę zawodową - zadeklarowała firma.
Cytowany w komunikacie p.o. prezes PKP Cargo w restrukturyzacji Marcin Wojewódka przekonuje, że konieczność przeprowadzenia zwolnień grupowych wynika ze złej sytuacji w jakiej znalazła się spółka.
- Fatalne zarządzanie i złe decyzje biznesowe spowodowały utratę rynku, kontraktów i konkurencyjności. Działania restrukturyzacyjne, w tym postępowanie sanacyjne, mają zapewnić Spółce stabilność finansową i ją uzdrowić - wskazał.
Szef spółki zapewnił, że obecny zarząd skupia się na odzyskaniu rynku i zwiększeniu masy przewożonych towarów. - ostatnim czasie pozyskaliśmy nowe zlecenia m.in. na przewóz 9 mln ton węgla z Bogdanki oraz zawarliśmy dwie umowy na przewóz 6 mln ton towarów dla ArcelorMittal - przypomniał.
Przewoźnik dodał, że spółka zawiera kolejne listy intencyjne z firmami z branży transportowej i kolejowej, które mają ułatwić znalezienie nowego pracodawcy.
- Obecnie na podstawie tych listów jest dostępnych już ponad 1900 miejsc pracy dla naszych pracowników. Podejmujemy kolejne aktywności w tym obszarze - dodał Wojewódka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To chyba jakiś żart. Spółka prowadzić będzie szkolenia rozwijające umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane przy poszukiwaniu nowej pracy. Szkolenia obejmą m in. pomoc w pisaniu CV, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych czy kursy obsługi MS Office. To niech jeszcze zrobią kurs parzenia kawy też na pewno się przyda