Kompetencje w zakresie Programu polskiej energetyki jądrowej zostaną przesunięte z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do Ministerstwa Przemysłu - wynika z opisu projektu uchwały zamieszczonego w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Planowana zmiana jest konsekwencją nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, która wyłączyła sprawy rozwoju i wykorzystania energii jądrowej z działu administracji: energia (we właściwościach MKiŚ), umieszczając je w dziale: gospodarka surowcami energetycznymi, który jest we właściwościach Ministra Przemysłu.
Projekt nowelizacji uchwały w sprawie aktualizacji programu wieloletniego pod nazwą +Program polskiej energetyki jądrowej+, za którego przygotowanie odpowiada minister przemysłu Marzena Czarnecka, znalazł się w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Jak napisano w wykazie, celem projektu jest usunięcie rozbieżności między uchwałą Rady Ministrów z 2 października 2020 r. a stanem wynikającym z wejścia w życie z dniem 1 lipca 2024 r. ustawy z 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej, czyli ustawy o działach.
Aktualna uchwała Rady Ministrów powierza koordynację i nadzór nad Programem polskiej energetyki jądrowej ministrowi właściwemu do spraw energii, czyli Ministrowi Klimatu i Środowiska. Także w treści Programu znajduje się odwołanie do ministra właściwego do spraw energii, określając jego poszczególne role i zadania. Tymczasem od 1 lipca 2024 r. w kompetencjach tego resortu nie znajdują się już sprawy rozwoju i wykorzystania energii jądrowej.
Jak wskazano w wykazie, przekazanie - poprzez nowelizację uchwały - koordynacji i nadzorowania Programu ministrowi właściwemu ds. gospodarki surowcami energetycznymi zapewni spójność ze zmienionymi przepisami ustawy o działach administracji rządowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.