Najgłębsza kopalnia świata to Mponeng. Wydobywa się w niej złoto. Zakład znajduje się w pobliżu miasta Carletonville, około 90 km na południowy zachód od Johannesburga – stolicy Republiki Południowej Afryki. Kopalnia działalność rozpoczęła w 1986 r. Jej właścicielem jest spółka Harmony Gold Minning Company Limited, która w 2020 r. odkupiła ją od koncernu AngloGold Ashanti.
Do 2012 r. kopalnia miała ponad 3,9 km głębokości. Kolejne inwestycje sprawiły jednak, że udało się przekroczyć głębokość 4 km – podaje Księga Rekordów Guinnesa. Dla porównania warto podać, że najgłębszy szyb w Europie, czyli GG-1 należy do KGHM Polska Miedź. Sięga on głębokości 1348 m. W górnictwie węglowym rekordzistą jest szyb VI należący do kopalni Budryk z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sięga on 1320 m.
Choć szyby te mogą robić wrażenie, to daleko im do najgłębszego odwiertu wykonanego przez człowieka. Jest to odwiert kolski znajdujący się na Półwyspie Kolskim w Rosji. Formalnie jest oznaczony jako SG-3. Ma dokładnie 12 262 m! W planach było jednak osiągnięcie 15 000 m. Projekt ostatecznie został zawieszony z powodu braku funduszy.
W kopalni Mponeng panują iście piekielne warunki. Temperatura pod ziemią wynosi 66 st. Celsjusza, a wilgotność sięga 95 proc.! Aby schłodzić powietrze, pompuje się tu lodową zawiesinę i stosuje się rozbudowany system wentylacji. Długość chodników i szybów jest tylko nieznacznie krótsza niż system londyńskiego metra i wynosi 380 km. Każdego dnia zużywa się około 5000 funtów (2267,96 kg) materiałów wybuchowych i wydobywa się 6400 t skał. Podróż z powierzchni do najgłębszego miejsca w kopalni zajmuje ponad godzinę. Jest ona podzielona na na dwa etapy. Pierwsza z klatek opuszcza górników na poziom 2283 m, a druga zabiera ich na najniższy poziom.
Kopalnia Mponeng to także miejsce do bicia rekordów. Ekwadorczyk Millán Ludeña przebiegł tu półmaraton. To osiągnięcie oczywiście trafiło do Księgi Rekordów. Ekwadorczyk dokonał tego 20 sierpnia 2017 r. Półmaratoński dystans pokonał na głębokości ponad 3559 m. Zajęło mu to ponad 2 godziny 31 minut. Warto wspomnieć, że do 2012 r. tytuł najgłębszej kopalni miał zakład także zlokalizowani w RPA. Była to kopalnia Tau Tona.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.