Choć polska energia z węgla na giełdzie tanieje, to nadal jest jedną z najdroższych w UE. Ratunkiem mają być strefy zielonej energii. Właśnie ruszyły prace legislacyjne - informuje poniedziałkowa Rzeczpospolita.
W I kwartale 2024 r. Polska znalazła się w czołówce krajów z najdroższą energią w UE - 82 euro/MWh, podczas gdy np. w Niemczech cena wynosiła 68 euro, a w Czechach - 72 euro/ MWh - czytamy w Rzeczpospolitej.
Gazeta zwraca uwagę, że z powodu drogiego brudnego prądu przemysł traci konkurencyjność. Także nowi inwestorzy chcą dostępu do zielonej energii. Ratunkiem mają być strefy z energią tylko z OZE - wskazuje Rz.
Jak czytamy w dzienniku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace legislacyjne nad przygotowaniem ram prawnych w celu wyznaczenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE.
Eksperci podkreślają, że trzeba się spieszyć: Polska musi przyjąć zmiany ustawowe jeszcze w 2024 r., jeśli nie chce stracić dużych pieniędzy z KPO - pisze Rz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brudny prąd tracimy konkurencyjność ? A w takich panstwach gdzie ucieka przemysł jak Inide, Pakistan, Bangladesz, Chiny to jest czysta energia z węgla? zielona energia? Jest drogi prąd z węgla ponieważ są opłaty za emisje CO2 bez tych opłat i kredytów jakie dostaje OZE wiatraki nie mają szans z elekt. węglowymi..