Ze względu na wzrost liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim planowane jest pilotażowe użycie nadtlenku wodoru w celu redukcji liczebności tego glonu - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Substancja znana jest popularnie jako woda utleniona.
Jak wyjaśniło MKiŚ, to element pilotażowych działań dot. zastosowania preparatów do ograniczania populacji złotej algi w skażanych nią zbiornikach.
W piątek resort klimatu rozesłał najnowszy komunikat międzyresortowego zespołu ds. Odry, związany m.in. z podsumowaniem sytuacji na Śląsku. Przypomniano w nim, że w sobotę 3 sierpnia w zbiorniku Dzierżno Duże i połączonym z nim Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Służby od soboty do czwartku odłowiły tam łącznie ok. 12 ton śniętych ryb.
Jak przekazano, wyniki badań wykazały obecność w Dzierżnie Dużym złotej algi na poziomie 100 mln komórek w litrze wody; wartość ta w kolejnych dniach spadła do ok. 13 mln komórek glonu w litrze. 5 i 6 sierpnia 2024 r. międzyresortowy zespół odbył narady, w czasie których omówiono sytuację i zaktualizowano zalecenia dla służb.
Utrzymany jest m.in. wzmożony monitoring terenowy przez służby wojewodów, Państwową Straż Rybacką i pracowników Wód Polskich. Ze względu na wzrost liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, planowane jest pilotażowe użycie nadtlenku wodoru w celu redukcji liczebności tego glonu - napisało w piątek MKiŚ.
Przypomniało jednocześnie, że wojewoda śląski zakazał rozporządzeniem korzystania ze zbiornika oraz czwartej sekcji Kanału Gliwickiego od 5 do 19 sierpnia. Wynika to z troski o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu złotej algi do innych zbiorników wodnych. Zakaz dotyczy kąpieli, sportu i rekreacji, wędkarstwa oraz kontaktu zwierząt domowych z wodą.
Międzyresortowy zespół przekazał, że obecność i rozwój złotej algi w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże jest wynikiem współdziałania kilku czynników. Sprzyjają specyficzne warunki panujące w tych akwenach, w tym niska prędkość przepływu, wysokie zasolenie i dostępność biogenów.
Monitoring interwencyjny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w okresie wiosenno-letnim nie wykazywał występowania złotej algi w zbiorniku Dzierżno Duże.
Jak napisano w komunikacie, MKiŚ stale monitoruje sytuację na Odrze i Kanale Gliwickim, koordynuje narady międzyresortowego zespołu, który na podstawie monitoringu opracowuje rekomendacje dla służb. Służby wojewodów, pracownicy Wód Polskich i inne odpowiedzialne jednostki dostały rekomendacje zespołu. Prowadzone są również pilotażowe działania na rzecz zastosowania preparatów do ograniczania populacji w skażanych zbiornikach - zaznaczono.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z rozwojem złotej algi MKiŚ wypracowało i wdrożyło procedurę zarządzania kryzysowego, która zawiera opcje postępowania w odniesieniu do różnych scenariuszy. Wojewódzkie centra kryzysowe w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim oraz inne służby, w tym regionalne zarządy gospodarki wodnej Wód Polskich, pozostają ze sobą w bieżącym kontakcie i monitorują sytuację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.