W Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice należących do KGHM Polska Miedź w nocy z 6 na 7 sierpnia doszło do wstrząsu. W jego wyniku poszkodowani zostali pracownicy. Zdarzenie miało miejsce przed godziną 2 w nocy w rejonie oddziału G-51 - poinformowała portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowa miedziowego koncernu.
- Z rejonu zagrożenia wycofanych zostało 41 pracowników. Trzy osoby zostały lekko poszkodowane. Mają one stłuczenia rąk i nóg - dodała rzecznik.
W górniczej skali wstrząs określono jako „siódemkę”.
Oddział Górniczy Polkowice-Sieroszowice powstał w 1996 r. w wyniku połączenia odrębnych jednostek produkcyjnych ZG Polkowice i ZG Sieroszowice.
Budowa tego pierwszego rozpoczęła się w 1962 r., już w trakcie głębienia pierwszego szybu budowniczowie musieli zmierzyć się z problemami technicznymi wynikającymi z silnego zawodnienienia górotworu. Rozwiązaniem problemów z dopływem dużej ilości wody do szybów było zastosowanie nowatorskiej metody mrożenia górotworu, stosowanej z powodzeniem do dnia dzisiejszego.
Kopalnia Polkowice rozpoczęła wydobycie w 1968 r. Cztery lata później osiągnęła zdolność produkcyjną w wysokości 4,5 mln t rocznie, aby już w rok później zwiększyć ją do 7,5 mln t rudy.
Budowa kopalni Sieroszowice ruszyła w 1977 r, a pierwszy oddział eksploatacyjny uruchomiono w 1980 r.
ZG Polkowice-Sieroszowice swoją podstawową działalność górniczą prowadzi na czterech obszarach górniczych: Polkowice, Radwanice Wschód, Sieroszowice i Gaworzyce, oraz na obszarze górniczym Głogów Głęboki – Przemysłowy, gdzie realizowany jest projekt inwestycyjny związany z udostępnianiem tego złoża do eksploatacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.