W kopalni Staszic-Wujek trwa budowa kolejnego w Polskiej Grupie Górniczej systemu klimatyzacji centralnej. Wkroczyła ona właśnie w kolejny etap. Inwestycja ma zapewnić ciągłość pracy zakładu górniczego. Już za dwa lata system klimatyzacji centralnej obejmie swym zasięgiem wszystkie kluczowe fronty robót. Poprawi to warunki klimatyczne w wyrobiskach dołowych kopalni oraz umożliwi udostępnienie kolejnych ścian wydobywczych na poziomie 900 m.
Kopalnia prowadzi wydobycie z poziomów 500 i 900. Na pierwszym z poziomów złoże zostanie wyczerpane w ciągu najbliższych 10 lat. Wydobycie skoncentruje się właśnie na poziomie 900. Schodzenie z eksploatacją na coraz głębsze poziomy powoduje większy strumień ciepła płynący z górotworu do powietrza kopalnianego. Wzrostowi temperatury sprzyjała również koncentracja wydobycia, której towarzyszą duże moce urządzeń urabiających i odstawczych. A wszystko to ma wpływ na warunki pracy załogi.
W wyniku przeprowadzonych analiz za najkorzystniejszą koncepcję uznano budowę klimatyzacji centralnej, opartej na pracy agregatów do produkcji wody lodowej, zabudowanych na powierzchni i wykorzystujących w pełni ekologiczny czynnik chłodniczy R-1234ze.
Generalnie chodzi o scentralizowane wytwarzanie mocy chłodniczej na powierzchni kopalni z wykorzystaniem istniejącej sieci obiegu wtórnego wody lodowej w wyrobiskach dołowych. W ruch pójdą agregaty schładzające wodę, która transportowana będzie rurociągami na dół kopalni i rozprowadzana siecią rurociągów do podziemnych chłodnic powietrza.
Sam zaś proces chłodniczy oparty zostanie na 6 agregatach zabudowanych w układzie kaskadowym, z których otrzymywana moc chłodnicza powstającej powierzchniowej stacji klimatyzacji centralnej będzie nie mniejsza jak 6 MW. Układ zabudowy oraz dobór maszyn chłodniczych został przeprowadzony tak, by prace konserwacyjne i kontrolne serwisowe nie obniżały sprawności procesu poprzez spadek mocy chłodniczej.
Z katowickiej kopalni płyną dobre wieści. Na ostatnim spotkaniu zespołu ds. nadzoru nad realizacją umowy dotyczącej budowy klimatyzacji centralnej dla ruchu Murcki-Staszic poinformowano o zakończeniu jednego z kluczowych etapów zadania, wykonaniu odwiertów od poziomu zrębu do poziomu 900 m. I to właśnie otworami popłynie woda lodowa do powstającej również w ramach tego zadania komory technicznej na poz. 900 m. Zastosowanie do przesyłu wody lodowej rurociągów wykonanych w technologii odwiertów znacznie skróci drogę, jaką musi pokonać medium chłodzące. Wpłynie to pozytywnie na efektywność pracy układu urządzeń chłodniczych na dole kopalni.
Co ciekawe, wykonanie dwóch odwiertów do poziomu 900 m umożliwi przepływ wody przy prędkości nie większej niż 3 m/s, co zagwarantuje spełnienie wymaganych parametrów pracy klimatyzacji centralnej.
Kolejny etap zakłada przeprowadzenie robót związanych z zabudową urządzeń w komorze technicznej na poziomie 900 m, dotyczących wyposażenia dołowej części klimatyzacji centralnej. Roboty przy realizacji części powierzchniowej również postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystko więc wskazuje na to, że zakończenie prac związanych z wykonaniem całości instalacji klimatyzacji centralnej nastąpi terminowo.
W wyniku zwiększenia koncentracji wydobycia oraz schodzenia z eksploatacją na głębsze poziomy w kolejnych latach w polskich kopalniach węgla kamiennego należy się liczyć z dalszym pogarszaniem się warunków klimatycznych. W Polskiej Grupie Górniczej najlepiej przygotowane są do tego zakłady kopalni ROW i ruch Halemba kopalni Ruda. Coraz bliżej osiągnięcia tego celu jest również kopalnia Staszic-Wujek. Eksperci nie ukrywają, że utrzymanie stabilnych parametrów mikroklimatu drogą wentylacji i klimatyzacji to skomplikowane zadanie. Dlatego – jak zapowiadają – w najbliższej przyszłości zwiększy się zapotrzebowanie kopalń na energię i wodę.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.