Organizacje związkowe Południowego Koncernu Węglowego S.A. wystosowały pismo do minister klimatu i środowiska. Powód? Tocząca się dyskusja nad przyszłością spółek górniczych spowodowana pracami nad zmianą rozporządzenia dotyczącego jakości paliw stałych. - Wprowadzenie nowych norm jakości węgla - i to w tak krótkim czasie - spowoduje, że wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego będą nierentowne - napisali związkowcy.
Pismo do minister klimatu i środowiska, Pauliny Hennig-Kloski zostało wystosowane w piątek, 2 sierpnia. - Niestety po dzisiejszym spotkaniu z Zarządem PKW wiele obaw o przyszłość spółki nadal pozostaje i w naszej ocenie konieczne są decyzje na szczeblu ministerialnym. Podział kompetencji pomiędzy ministerstwami też nie pomaga w jasnym określeniu kierunków, które powinny być przyjęte w procesie transformacji - podkreślają związkowcy.
Organizacje związkowe zwróciły uwagę, że wskutek wprowadzenia nowych norm jakości węgla około 20 proc. najbardziej opłacalnego wolumenu węgla (sortymenty średnie i grube) może zostać wyeliminowane z rynku. Skutki tych działań, zdaniem związkowców, zostanie przeniesione na państwo polskie (dodatkowe dopłaty do sektora lub szybkie, nie zaplanowane co do skutków społecznych i ekonomicznych dla regionu, likwidowane branży górniczej).
„Tak szybkie i radykalnie wpływające na możliwość sprzedaży węgla opałowego decyzje o zmianie norm jakości paliw stałych wpłyną katastrofalnie na kondycję finansową spółek węglowych. Według naszych analiz tylko w Południowym Koncernie Węglowym S.A. występuje ryzyko wyeliminowania z rynku około 800 000 ton węgla rocznie o wartości przekraczającej 1 mld zł, w skali polskiego górnictwa to około 3,5 – 4 milion ton węgla opałowego i wartości około 5 mld zł, z tego duża część już od grudnia 2024 r. może zostać wyeliminowana z rynku z konsekwencją dalszych ograniczeń w kolejnych latach” – czytamy w piśmie.
Sygnatariusze pisma zwracają też uwagę, że sytuacja „zaważy na losach kilkunastu tysięcy pracowników górnictwa (z uwagi na trwałą nierentowność wymusi szybkie zamknięcie 4-5 kopalń), pogorszeniu sytuacji ekonomicznej gmin górniczych, jak i lokalnych przedsiębiorców. Skutek utraty 1 miejsca pracy w górnictwie to 3-4 miejsca pracy w zapleczu branży i często tragedia lokalnych społeczności”.
„Pani minister, zwracamy się z prośbą o refleksję i odpowiedzialne podejście do zagadnień gospodarki surowcami energetycznymi w okresie, gdy zagrożenia wynikające z konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą mogą się zmaterializować po raz kolejny kryzysem na rynku nośników energii. Jao strona społeczna jesteśmy gotowi na dalsze rozmowy, aby w formie dialogu wypracować najkorzystniejsze rozwiązania na okres przejściowy” – zaapelowali związkowcy. „Do czasu szerokiej dostępności do magazynów energii, instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła, własny kocioł i 3-4 tony opału zgromadzone na zimę to dla setek tysięcy mieszkańców wsi i małych miejscowości jest gwarancją bezpieczeństwa. Dlatego zwracamy się o rozwagę w podejmowanych decyzjach, gdyż skutki uderzają w setki tysięcy obywateli naszego kraju. Nie tylko górników, którym z dnia na dzień rysuje się coraz ciemniejszy obraz przyszłości branży, ale i osób, które z różnych przyczyn będą korzystać z węgla w kolejnych latach” – napisali.
Pod pismem podpisali się przedstawiciele 13 organizacji związkowych działających w PKW S.A. Pismo zostało także wysłane m.in. do premiera Donalda Tuska, minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, ministra Aktywów Państwowych Jakuba Jaworowskiego.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 r. był częścią Grupy Tauron. Od stycznia 2023 r. spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa, funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron. Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyli co konkretnie ustalono na tym spotkaniu? A w ogóle kto tam reprezentował rząd? Pismo do ministry Henning chyby niczego nie załatwi znając zdolności organizacyjne tej ostatniej