Blisko 90 proc. badanych jest przeciwna podnoszeniu podatków - wynika z sondażu CBOS, który zbadał akceptację ewentualnych działań rządu mających na celu poprawę finansów publicznych. Ankietowani zamiast podnoszenia danin wolą, by ograniczyć wydatki państwa, choć nie w ochronie zdrowia.
CBOS poinformował, że 50 proc. respondentów, zapytana o to czy w obecnej sytuacji finansowej Polski należy podnieść podatki, jest zdecydowanie przeciwna takiemu pomysłowi; 36 proc. raczej nie zgadza się na taki sposób naprawy finansów publicznych. Za ewentualnym podniesieniem podatków opowiedziało się 9 proc. ankietowanych, a 5 proc. z nich, nie miało na ten temat zdania.
Pracownia spytała też ankietowanych o ich opinię ws. ograniczania wydatków jako sposobu na poprawę sytuacji finansowej państwa. Za takimi działaniami opowiedziało się w sumie 72 proc. badanych (zdecydowanie na tak było 31 proc.; 41 proc. uważa, że jest to raczej dobre rozwiązanie). Przeciwnym ograniczaniu wydatków państwa było łącznie 19 proc. respondentów.
CBOS zwrócił uwagę, że w 2023 roku, gdy w Polsce utrzymywała się wysoka inflacja, poparcie dla ograniczenia wydatków państwa wyrażało 75 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe r/r), a za zwiększeniem podatków było jedynie 2 proc (wzrost o 7 p.p. r/r)
Jak poinformowano, ograniczenie wydatków państwa częściej popierają zwolennicy Trzeciej Drogi (86 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (83 proc.). Najmniej zwolenników (62 proc.) i najwięcej przeciwników (28 proc.) wprowadzania oszczędności odnotowano wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.
Z badania wynika, że najwięcej zwolenników podnoszenia podatków jest wśród osób deklarujących się jako wyborcy Lewicy (28 proc.). Natomiast przeciwników takiego rozwiązania najwięcej jest wśród wyborców PiS i Trzeciej Drogi (po 91 proc.).
Dodatkowo pracownia zapytała ankietowanych, w których obszarach państwo może szukać oszczędności. Najwięcej ankietowanych (56 proc.) wskazało, że państwo powinno obniżać wydatki na administracje publiczną, a blisko co trzeci badany (31 proc.) szukałaby oszczędności w wydatkach socjalnych, w tym w programie 800 plus. Trzecim obszarem oszczędności - na który wskazali respondenci - była kultura (22 proc.).
Sondaż wykazał, że ponad połowa ankietowanych (59 proc.) uważa, że rząd nie powinien ograniczać wydatków na ochronę zdrowia, a prawie połowa (49 proc.), iż oszczędności nie powinno się szukać w wydatkach na wojsko.
CBOS podał, że badanie Aktualne problemy i wydarzenia przeprowadzono na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski (1076 osób) w dniach 4-14 lipca br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.