Jesienią, 20-23 października 2024 r. w Zakopanem, spotkają się środowiska inżynieryjno-techniczne, badawcze i naukowe podczas XXXVII konferencji z cyklu „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Nowe strategie i inwestycje na rynku paliw i energii w kraju i UE”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Główne tematy konferencji to: polityka energetyczna – wyzwania dla Polski, scenariusze działań; bezpieczeństwo energetyczne Polski i UE; prognozy zapotrzebowania na paliwa, energię elektryczną i ciepło; górnictwo węgla kamiennego – szanse i wyzwania; energetyka jądrowa; transformacja energetyczna i jej wpływ na środowisko; miks energetyczny Polski i UE; ceny paliw i energii oraz koszty ich pozyskania; energetyka prosumencka; magazynowanie energii; cyberbezpieczeństwo w sektorze energetycznym; gospodarka obiegu zamkniętego; zmiany w globalnych trendach produkcji i zużyciu pierwotnych nośników energii; transformacja regionów po działalności górniczej.
Ponadto uczestnicy wysłuchają referatów na tematy: pożądane zmiany w krajowym sektorze paliw i energii; tendencje rozwojowe europejskiego i krajowego sektora paliw i energii; pierwotne nośniki energii a dekarbonizacja energetyki; realność planów a rzeczywiste potrzeby krajowej energetyki; zagrożenia dla przyszłości krajowej energetyki; rola węgla kamiennego w krajach europejskich i na świecie; rola gazu ziemnego w miksie energetycznym; efektywność energetyczna; odnawialne źródła energii; rynek paliw i energii; ciepłownictwo i skojarzone wytwarzanie energii; europejska polityka ochrony klimatu – dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych; inwestycje proekologiczne i mechanizmy wsparcia; elektromobilność; energetyczne wykorzystanie wodoru; perspektywiczne technologie dla energetyki; wpływ regulatora na ceny paliw i energii; zagospodarowanie odpadów energetycznych; nośniki energii dla odbiorców indywidualnych.
Więcej na stronie konferencji www.min-pan.krakow.pl/se.
Dodatkowych informacji udzielają: dr inż. Urszula Ozga-Blaschke - e-mail: ulobla@min-pan.krakow.pl; dr hab. inż. Katarzyna Stala-Szlugaj prof. Instytutu, e-mail: kszlugaj@min-pan.krakow.pl; tel.: 12 632 27 48 oraz 12 632 33 00, w. 615, 622, 270.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest dr hab. inż. Zbigniew Grudziński, prof. Instytutu, e-mail: zg@min-pan.krakow.pl.
Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca „Trybuny Górniczej” i portalu netTG.pl, objęło patronatem tegoroczną edycję konferencji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.