Wybiorą, co się da wybrać – tekst pod takim tytułem otwiera najnowsze wydanie Górniczej, które do rąk Czytelników oddamy w piątek, 2 sierpnia. W materiale tym red. Jacek Madeja opisuje sytuację bytomskiej kopalni Bobrek, która zakończy wydobycie z końcem 2025 r. Ponadto na pierwszej stronie o planowanych zwolnieniach grupowych w Polskiej Grupie Górniczej i związkowym wezwaniu do pilnego spotkania sygnatariuszy umowy społecznej. Przypominamy też historię poszukiwań skarbu III Rzeszy, który ma być ukryty w Szybie Południowym w Miechowicach.
W tym numerze także opisujemy, jak w rudzkiej Halembie odbudowywany jest front robót eksploatacyjnych. W kopalni należącej do PGG oddawane są kolejne ściany. Więcej o tym w tekście red. Kajetana Berezowskiego. Zaglądamy także do kopalni Staszic-Wujek, gdzie trwa budowa systemu klimatyzacji centralnej. Już za dwa lata system obejmie swym zasięgiem wszystkie kluczowe fronty robót. Poprawi to warunki klimatyczne w wyrobiskach dołowych kopalni oraz umożliwi udostępnienie kolejnych ścian wydobywczych na poziomie 900 m.
Natomiast w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym PGG działa od 6 lat laboratorium metrologiczne. Ideą jego stworzenia była konieczność serwisowania i wzorcowania przyrządów kontrolno-pomiarowych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów usług zewnętrznych. Ostatnio zakres funkcjonowania tej jednostki został poszerzony o nowy zakres. Więcej na ten temat w nowym numerze. Sprawdzamy także jak idą roboty przygotowawcze w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W piątkowym wydaniu także rozmowa z Grzegorzem Wacławkiem, prezesem Węglokoksu Kraj, do którego należy kopalnia Bobrek. Menedżer wyjaśnia m.in. jak wygląda obecnie praca zakładu, jak będzie on likwidowany i ile potrwa ten proces oraz co stanie się ze spółką po likwidacji kopalni.
Przyglądamy się także sytuacji Bytomia, który żegna się z węglem. O górniczej historii tego miasta pisze red. Aldona Minorczyk-Cichy.
Przedstawiamy też plany Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Są to m.in. to rozbudowa podziemnych tras turystycznych i wprowadzenie kolejnych atrakcji dla zwiedzających Sztolnię Królowa Luiza oraz Strefę Carnall. W najbliższym czasie złoży wnioski o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. W mieście właśnie zakończyły się konsultacje dotyczące planowanych inwestycji. Więcej w tekście red. Moniki Krężel.
W dziale Po szychcie piszemy natomiast o ostatnim akcie poszukiwań skarbu III Rzeszy, który rzekomo jest ukryty w Szybie Południowym w Miechowicach. Jan Chojnacki, prezes zarządu ZG Siltech, zapowiada kolejne odwierty w celu odnalezienia skarbu.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.